U Vlasotincu organizovan okrugli sto na temu trgovine ljudima

Slide Background
Build & Design
Build & Design
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow

Antitrafiking mreža za borbu protiv trgovine ljudima i SOS za žene i decu žrtve nasilja – Vlasotince organizovali su okrugli sto pod nazivom “Samo zajedno možemo sprečiti trgovinu ljudima” na temu upoznavanja sa koordinišućim organizacijama i planom rada mreža za 2021. godinu.

Na skupu su razmatrani trendovi u trgovini ljudima, bilo je reči o rodnoj eksploataciji i prinudnom radu.
Ova mreža se satoji od saveza organizacija civilnog društva koju čine osam organizacija: SOS za žene i decu žrtve nasilja – Vlasotince, Nezavisni ženski centar – Dimitrovgrad, Centar za devojke – Niš, ASTRA – Beograd, PAOR – Zrenjanina, Centar za devojke – Užice, Forum žena Prijepolje i Odbor za ljudska prava – Vranje.

Okruglom stolu je prisustvovao predsednik opštine, Bratislav Petrović, predstavnici policije, Centra za socijalni rad, Nacionalne službe za zapošljavanje, škola i nevladinih organizacija.

Prema rečima Svetlane Šarić, koordinatorke AT mreže, ovaj savez civilnog društva se bori protiv trgovine ljudima, sarađuje sa relevantnim institucijama, osmišljava i sprovodi aktivnosti u cilju smanjivanja, sprečvanja i rešavanja problema trgovine ljudima. Svetlana Šarić je govorila o potrebi preventivnog delovanja ovih organizacija, o podizanju svesti kod rizičnih grupa i neophodnosti da se sa nadležnim institucijama potpišu protokoli o saradnji.

Po rečima programske koordinatorke Snežane Daskalović, planira se organizovanje šesnaest okruglih stolova na ovu temu, od koji će tri biti organizovana u Vlasotincu i jedan u Crnoj Travi. Na ovim skupovima biće prisustni predstavnici svih relevantnih institucija.


“S obzirom da je nasilja i trgovine ljudima sve više potrebno je da se uradi strateški plan i da se odrede pravci delovanja kako bi se ove pojave sprečavale u što većoj meri”, naglasila je Snežana Daskalović.
Iznoseći podatke Centra za zaštitu žrtava trgovine ljudima, psiholog Milena Pljaskić, finansijska koordinatorka mreže je istakla da je prošle godine identifikovano 146 pretpostavljenih žrtava trgovine ljudima, za koje je vođeno 149 postupka identifikacije. Formalno je identifikovano 57 žrtava trgovine ljudi, među kojima je 24 punoletna lica, a 65% od njih čine žene. Zabrinjavajući podatak je da su među žrtvama ženskog pola čak 49% devojčice.

“Najzastupljeniji vid eksploatacije je seksualna eksploatacija i to u 37% slučajeve, radna eksploatacija u 21% i višestruka eksploatacija u 16% slučajeva. Među identifikovanim žrtvama je 91% iz Srbije. Zabeležena je radna eksploatacija u građevinskim firmama koje izvode radove van zemlje, a među stranim državljanima je identifikovano nekoliko žrtava iz Pakistana, Konga, Nemačke, Hrvatske i Makedonije”, istakla je Milena Pljaskić.

Check Also

U DK Grdelica održan turnir u stonom tenisu

U Domu kulture u Grdelici održan je turnir u stonom tenisu. Turnir je otvorio direktor …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *