Za samo sat vremena, kapaciteti za prvu Uskršnju radionicu su popunjeni, pa je, za sledeću nedelju zakazana druga za predškolski uzrast, dok će se školarci družiti, testirati svoje znanje i pripremati prazničnu dekoraciju svakog dana do Vaskrsa
Naziv radionica je ”Uskršnje radosti” jer ovaj veliki praznik i jeste praznik radosti, porodičnog okupljanja i zajedništva. Zamišljene su kao dvodelna druženja:
– U prvom delu ćemo razgovarati o Vaskrsu, njegovom značenju i značaju, običajima i danima koji mu prethode, a u drugom izrađivati venčiće od papira, koje će deca moći da ponesu kući. Planirali smo i igru ”Lov na jaja”, a zadatak učesnika biće da pronađu Uskršnja jaja, sakrivena u dvorištu Gradske kuće, priča Aleksandra Stojanović Stanković, muzejski pedagog.
Dečji muzejon ili preciznije Dečji klub je jedan od tek par u Srbiji, a Leskovački muzej svakako je pionir u prilagođavanju svojih sadržaja najmlađoj publici:
– Ovde se deca upoznaju sa svojom kulturnom baštinom, stiču naviku posete muzeju i praćenja kulturnih događaja. Kao takvi, izrašće u vernu muzejsku publiku. Pre korone, koja nam je prilično pokvarila posao, ali 2018. smo imali 64-oro stalno prijavljene dece, odnosno članova Kluba. Oni nisu bili samo učesnici radionica, već i brojnih drugih aktivnosti Muzeja. Koristim priliku da pozovem roditelje dece od 5 do 11 godina da dođu na lepa druženja, na kojima se ne dobijaju ocene, već stiče i proširuje znanje i stiču novi prijatelji.
Aleksandra najavljuje početak, takozvane, muzejske sezone. Tradicionalna manifestacija Noć muzeja planirana je za 14. maj, slede ”Muzeji za deset” od 15. do 20. maja.
– Kustosi Leskovačkog muzeja pripremaju zanimljivu izložbu ”Oblačenje i kićenje, od praistorije do savremenog doba”, u okviru koje je kreiran poseban program za decu ”Vremenom plovi-modu ulovi”. Najmlađi će, u publikaciji koju će dobiti u muzeju, pratiti zadatke i odgovarati na njih, nakon obilaska izložbe. Naučiće kako se i od kojih materijala izrađivala odeća i šta se za koje prilike oblačilo. U nastavku godine čeka nas još bezbroj zanimljivih radionica i projekata, obećala je muzejski pedagog Aleksandra Stojanović Stanković.