Na početku nove školske godine održan je tradicionalni sastanak gradonačelnika Leskovca dr Gorana Cvetanovića sa direktorima osnovnih i srednjih škola i predstavnicima prosvetonih institucija sa teritorije grada Leskovca.
Sastanku su prisustvovali mr Brankica Stamenković član Gradskog veća zadužena za obrazovanje, načelnik Gradske uprave Miloš Cvetanović, predstavnici školske uprave, sindikata prosvetnih radnika, aktiva direktora, državne i privatnih predškoslkih ustanova CSU, kao i drugi prosvetni radnici i nadležni u Gradskoj upravi.
Na samom početku sastanka prikazan je film sa učenicima koji su u prethodnom periodu ostvarili značajne rezultate, dok su gradonačelnikovo obraćanje pratili slajdovi sa prikazanim investicijama u oblasti obrazovanja u periodu između septembra prošle godine i današnjeg dana. Na početku obraćanja gradonačelnik Cvetanović je svima poželeo uspešnu školsku godinu, istakao da je obrazovanje ključni stub društva, jedan od oslonaca na kojem gradimo budućnost naše dece, našeg grada, kao i čitave zemlje.
„Naša posvećenost obrazovanju je neupitna!“ naglasio je gradonačelnik Cvetanović na početku obraćanja i govorio o izdvajanjima za ovu oblast:
„U tekućoj, 2024. godini opredelili smo 1.486.628.000.000 dinara, što predstavlja 21,3% od ukupnog budžeta grada Leskovca. Svesni ste izdvajamo značajna sredstva u odnosu na period preuzimanja odgovornosti kada je suma iznosila samo 400 miliona dinara, znači milijardu dinara više izdvajamo danas. Ne želimo da postavljamo gornji limit kada je obrazovanje u pitanju.
Zašto? Zato što cenimo vaš rad, rad prosvetnih radnika, ima neprocenjivu vrednost.“
Govoreći o ulaganjima u prethodnih godinu dana, gradonačelnik Cvetanović danas je pomenuo krupne investicije, kao i one manjeg finansijskog ulaganja, ali važne za rad i funkcionisanje jedne škole ili izdvojenog odeljenja u nekom od okolnih mesta, vrtića…
Predstavljanje je započeto investiranjem u Predškolsku ustanovu za koju je opredeljeno 577,4 miliona dinara: „Između dva septembra počeli smo radove na izgradnji vrtića u MZ Moša Pijade. Investicija koja se realizuje putem projekta „Inkluzivno predškolsko obrazovanje i vaspitanje“ vredna je 122,8 miliona dinara za izgradnju i još 11 miliona dinara koliko je potrebno za opremu da može objekat da funkcioniše. Objekat će imati smeštajni kapacitet od 120 mesta. Završetak radova na ovom objektu očekujemo do kraja tekuće godine.
Kada se govori o izgradnji novih vrtića u okviru PU Vukica Mitrović podsetiću vas da sam lično otvorio vrtić Cvrčak 2008. godine koji je kapaciteta 160 mesta, kao i vrtić Zvončica 2014. godine, kapaciteta 70 mesta. Podsetiću vas da je poslednji vrtić otvoren 1997. godine i to vrtić Bubamara u Bratmilovcu. Dakle od 1997. do 2008. godine nije otvoren nijedan vrtić.
U vreme naše odgovornosti otvorene su i tri razigraonice, programi boravka dece u trajanju od 4 sata i to: u MZ Moša Pijade, Brestovac i Vinarce. U njima boravi 75 dece starosti od 3 do 5,5 godina“, kazao je gradonačelnik i dodao da u objektima privatnih predškolskih ustanova boravi 454 mališana i da je ove godine za tu namenu opredeljeno je 124 miliona dinara. Nakon obraćanja gradonačelnik im je uručio nove ugovore o sufinansiranju.
Podsetio je da je ideja o sufinansiranju predškolskih ustanova potekla od njega i da je ona najpre naišla na kritike kada se niko nije javio, a potom su kritike usmerene ka broju otvorenih privatnoh vrtića i naglasio da ovaj način rada stvara konkurenciju koja poboljšava rad kako u državnoj tako i privatnim ustanovama.
Predstavljajući investicije u školske objekte podsetio je gradonačelnik Cvetanović na energetsku sanaciju objekta u Manojlovcu, renovinanju objekta u Navalinu, objekta u Živkovu, Brejanovcu, uređenje školskog objekta u Guberevcu, uređenje prostorija Muzičke škole, kao i rešavanje imovinsko pravnih odnosa da škola može da funkcioniše.
Osvrnuo se i na probleme sa kojima se suočavala Medicinska škola u Leskovcu i podsetio da je obaj nasleđeni problem rešen u toku tekuće godine te da su izvođačima radova iz 2005. godine isplaćene dve rate od ukupno četiri koliko je dogovoreno potpisanim sporazumom, sa preko 66,2 miliona dinara. Podsetio je da se požar na školi dogodio 2005. godine, da je škola uređena, ne baš kvalitetno i skupo, da je Ministarstvo prosvete trevalo da isolati 80% vrednosti radova i da je grad imao sudsku presudu i da nema obaveze. Međutim sistem SPIRI je uslovio grad da izvrši isplatu duga od 180 miliona dinara i podsetio da je dug smanjen za 60 miliona dinara.
Obraćajući se lično direktorima gradonačelnik Cvetanović je uputio molbu i zahtev da vode računa o odnosu sa kolegama, da lične sukobe ne projektuju na posao i naglasio da su oni odgovorni za sve što se dešava u školi, kao što je on odgovoran za grad i da to sa sobom nosi da se nekada rešavaju problemi koji su nasleđeni i da ima mnogo ambicioznih i obrazovanih ljudi koji mogu preuzeti odgovornost.
Pomenuti su radovi na izgradnji Starap centra vredni preko 85 miliona dinara, a neizostavni deo prilikom predstavlja ulaganja u obrazovanje je i podrška talentovanim mladim Leskovčankama i Leskovčanima. S tim u vezi gradonačelnik je i ovoga puta govorio o fondu za mlade talente i ostalim pogodnostima koje grad Leskovac obezbeđuje za mlade.
„Kao prvi gradonačelnik grada Leskovca formirao sam Kancelariju za mlade, neki su to uništili, naredno rukovodstvo, ali građani su nam vratili odgovornost pa smo ponovo formirali fond i nastavili podršku mladim talentima – 165,5 miliona dinara i to je najbolje uložen novac iz budžeta grada, i nagrađeno je impozantno 5300 mladih, organizovao žurku za male maturante po peti put na kojoj su i ovoga puta uručene bicikle učenicima generacije. U ovoj godini organizovana je deseta jubilarna ekskurzija za Vukovce srednjih škola, koja je postala ozbiljna tradicija“ – kazao je.
Na današnjem sastanku istaknuto je da je iz budžeta grada Leskovca opredeljeno 85 miliona dinara kao mera podrške roditeljima učenika osnovnih škola za sufinansiranje nabavke udžbenika za sve razrede. Roditelji od danas mogu da podnesu zahteve za isolatu novca. Pored toga podsećeno je da grad i ove godine poklanja rančeve svim prvacima i da je za te namene opredeljeno 4 miliona dinara. Direktori su sve rančeve preuzeli nakon sastanka, dok su u OŠ u Vučju podeljeni prilikom posete prvaka.
„Od ove godine uveli smo povlašćeni prevoz koji će imati svi učenici osnovnih škola, učenici srednjih škola sa prosečnom ocenom 5.0, kao i svi zaposleni u sistemu obrazovanja. Zamolio bih nadležno odeljenje da pusti raspored linija medijima.“
„Postavili smo visoke ciljeve i to je karakteristika već godinama unazad za obrazovanje. Kada je reč o budućim investicijama, spremni su projekti sa svim neophodnim dozvolama za rekonstrukciju školskih objekata za škole Aca Sinadinović u Predejanu, Vožd Karađorđe u Leskovcu, Turističko ugostiteljska škola u Leskovcu, Škola za osnovno i srednje obrazovanje u Leskovcu i sa njima smo aplicirali kod Ministarstva za javna ulaganja. Naš deo posla smo uradili.
Kompletnu projektno-tehničku dokumentaciju i dozvole imamo i za sledeće projekte, centralno grejanje u školi u Orašcu, rekonstrukciju objekta škole u Belanovcu, parterno uređenje škole Vuk Karadžić u Leskovcu i Hemijsko-tehnološke škole. Nastavićemo i sa tekućim održavanjem školskih zgrada kroz povećanje standardda, odnosno, sanaciju toaleta (u Bratmilovcu, Grabovnici, Škole za tekstil i dizajn, Kosta Stamenković, Vasa Pelagić), sanaciju podova (Svetozar Marković, škole u Vinarcu, srednje škole u Vučju, izdvojenog odeljenja u Bobištu…)“ – kazao je danas gradonačelnik Cvetanović govoreći o planovima.
Čestitao je reizbor direktorima pojedinih škola, kao i značajne jubileje koje određene škole obeležavaju ove godine i zaključio:
„Današnji, kao i prethodni sastanci, su prilika za razmenu ideja i predloga kako bismo unapredili obrazovni sistem i učinili ga još efikasnijim.
Hvala vam na vašem trudu i posvećenosti u obrazovanju naše dece. Grad Leskovac je tu da vas podrži i zajedno ćemo nastaviti da ulažemo u budućnost naše zajednice. Još jednom vam želim uspešnu školsku godinu i radujem se nastavku saradnje.“
Na kraju obraćanja predstavnicima privatnih predškolskih ustanova uručeni su ugovori o sufinansiranju i reč je data prisutnim prosvetnim radnicima.
Na sastanku su se obratili načelnica školske uprave Marina Ilić koja je rekla da je ove godine na teritoriji Leskovca upisano 1157 prvaka, predsednik sindikata prosvetnih radnika Aleksandar Nikolić koji je govorio o aktivnostima sindikata. Predsednici aktiva srednjih i osnovnih škola, Danko Danković i Dejan Cakić istakli su pdličnu saradnju sa lokalnom samoupravom zahvaljujući čemu je kvalitet obrazovanja u Leskovcu podignut na mnogo viši nivo.
Marija Rakić, pomoćnik direktora PU Vukica Mitrović govorila je o radovima u vrtiću u Grdelici i istakla da je održan sastanak sa roditeljima dece gde je dogovorena dinamika radova.
Marija Savić direktorka Medicinske škole ponovo se zahvalila na rešavanju problema koji je trajao 18 godina i naglasila da je škola ipak imala investicije i pored blokade.
Jovanović Miodrag direktor škole 11. oktobar je upoznao javnost sa problemom sa kojim se škola suočava zbog firme koja je svojevremenoproizvodila tablice i naglasio da će biti potrebno uključivanje nadležnih organa kako bi se preduzele mere i isti rešio imajući u vidu da će i srednje škole biti u sistemu spiri.
Biljana Miljković iz muzičke škole se ponovo zahvalila na svoj podršci koju ova ustanova dobija od strrane gradonačelnika Cvetanovića i grada i podsetila da je u toku rešavanje uređenja koncertne dvorane, što je gradonačelnik omogućio i naglasila da je to veliki korak za grad Leskovac.
Anđela Kostić Minić je govorila o radu Centra za stručno usavršavanje u obrazovanju.
Stanko Ranđelović se zahvalio na lepim željama za odlazak u penziju i poručio da je imao odličnu saradnju sa gradonačelnikom, gradom, ali i svim kolegama direktorima.
Goran Grozdanović direktor osnovne škole u Manojlovu je nakon gradonačelnika podsetio na ulaganja u objekat pomenute škole.
Direktor Škole za tekstil i dizajn Bojan Stevanović je kazao da 20 godina radi u školi i da i tom periodu nije bilo većih investicija nego sada.
I ime privatnih predškolskih ustanova obratila se Ivana Conić iz PU Biberče koja je istakla da podrška lokalne samouprave privatnim vrtićima mnogo znači i da se svi trude da što bolje rade sa decom.
Dekan Tehnološkog fakulteta prof. dr Dragiša Savić se zahvalio na pozivu da učestvuje u sastanku i kazao da mu mnogo znači saradnja sa osnovnim i srednjim školama, kao i gradom Leskovcem, podsetio da su organizovane tri manifestacije „Sa tehnologijom na ti“ i da je izuuetno važno formiranje Startap centra.