Oni u Srbiji, tačnije u Nišu, borave u okviru ”Erazmus plus” projekta ”Europen Climate Change Curriculum”, koji realizuje niška Gimnazija ”Bora Stanković”.
Osim edukacije srednjoškolaca na temu ekologije i klimatskih promena, cilj projekta je i pisanje elektronske knjige i stvaranje pratećeg veb sajta.
Zato je škola domaćin odlučila da goste iz Danske i Holandije povede u obilazak Centralnog postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u Bogojevcu, jednog od retkih u Srbiji koji je kompletirano.
Maja Milošević Milošević, pomoćnik direktora ”Vodovoda”, srednjoškolcima je pokazala Liniju vode, nedavno puštenu u probni rad, kao i Liniju mulja i pojasnila im kako funkcioniše ovaj složeni sistem.
– Grad Leskovac ima i fabriku vode koja snabdeva čitav grad, ali i postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda, nedavno pušteno u probni rad. U Liniji vode se vrši prerada i proizvodnja mulja. Sve kabasto iz otpadnih voda, kao što su plastične flaše, čaše, maramice se uklanja i deponuje u kontejnere, potom prelazi u peskolov, a nakon toga se u bazenima sakuplja višak vode. Jedan bazen je prazan, da bi se u slučaju velikih padavina punili kišnicom, ili vodom koja zbog sastava moće narušiti biologiju postrojenja.
Gradski većnik, Dragoljub Đorđević, podsetio je da grad Leskovac odgovorno promišlja i deluje, te da je proteklih godina mnogo učinjeno na polju ekologije.
– To smo pokazali i delima, a ovo mesto potvrđuje moje reči. U Postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda uloženo je preko milijardu dinara i ono je samo jedan deo velikog projekta upravljanja otpadnim vodama. Pomenuo bih i ”Orio” program, koji bi trebalo da doprinese poboljšanju kanalizacionog sistema, što će omogućiti priključenje na novu mrežu domaćinstvima u 16 naselja.
Posetioci su pokazali veliko interesovanje za Fabriku za preradu vode, a njihovi profesori i mentori, Leskovac istakli kao primer dobre prakse u oblasti zaštite životne sredine.