Sneg čuva pšenicu

       Sneg koji je pao i koji se očekuje u narednom periodu, prijaće ozimim strninama, kažu stručnjaci PSSS Leskovac.

       Snežni pokrivač je dobar izolator i pod snegom većina sorti pšenice izdržava temperature i do -30 stepeni. Ozima strna žita podnose niske temperature zahvaljujući procesu kaljenja, koji predstavlja postepeno privikavanje i pripremanje biljaka na niske temperature, kaže dipl.inž.polj. Boban Stanković, savetodavac za ratarstvo i povrtarstvo.

         Setvu pšenice trebalo je, po mogućnosti, obaviti u optimalnom roku tj. od 5. do 25. oktobra, a pravilan izbor sorte i upotreba deklarisanog semena, predstavljaju preduslov za postizanje visokih i stabilnih prinosa. Takođe je potrebno primeniti sve agrotehničke mere koje će omogućiti  ispoljavanje genetskog potencijala sorata, podseća Stanković.

        Za naše agroekološke uslove optimalni rokovi setve za ostala strna žita su: za ozimu raž od 15. do 30. septembra, za ozimi ječam od 20. septembra do 5. oktobra, za ozimi tritikale od 25. septembra do 15. oktobra, za ozimi ovas od 1. do 10. oktobra i za ozimu durum pšenicu od 5. do 31. oktobra. Izvan ovih optimalnih rokova setve proizvodnja je rizičnija, manje ekonomična i više zavisna od prirodnih činilaca.

       Pšenici najviše odgovaraju rani predusevi i to:  grašak, pasulj, krompir, silažni kukuruz, suncokret, rane sorte šećerne repe i soje, rani i srednje rani hibridi kukuruza grupe zrenja  FAO 300-500. Optimalana gustina setve kreće se od 450-650 klijavih zrna po kvadratnom metru. Kod većine sorti to iznosi 180 – 260 kilograma semena po hektaru. Korekciju količine semena treba obaviti zbog zakašnjenja u setvi, ali i ako je ona nekvalitetna, pa seme ostaje na površini. Za svaki dan zakašnjenja posle optimalnog roka, norma treba da se uveća za 0,5 – 1%, zavisno od kvaliteta setve. Dubinu setve obaviti na 4 – 5 cm. Plitka setva smanjuje otpornost prema mrazu, jer se čvor bokorenja nalazi na površini pa je direktno izložen uticaju niskih temperatura, kažu savetodavci Poljoprivredne stručne službe.

A. Jovanović

Check Also

Leskovčanka Jasmina Jovanović Maca u četvrtfinalu prestižnog svetskog takmičenja

Leskovčanka među 200.000 umetnika iz celog sveta, potrebni su joj glasovi za nastavak takmičenja Leskovčanka …