Različite vrste meda kristalisaće se različitom brzinom, od nekoliko nedelja, do nekoliko godina, ali uverenje da je kristalisani ili, kako ga još neispravno zovu ”ušećereni med” neispravan, a tečni ispravan, potpuno je pogrešno, upozoravaju stručnjaci
Med je Visoko koncentrovani rastvor, koji sadrži 70% šećera i manje od 20 % vode. Prekomerna količina šećera, med čini nestabilnim, pa kristališe. Dva glavna šećera u medu su fruktoza (voćni) i glukoza (groždjani), a ravnoteža ova dva dominantna sastojka dovodi do kristalizacije. Procenat svakog od njih određuje kojom će brzinom taj proces teći.
Pošto niže temperature podstiču bržu kristalizaciju, potrošačima u Rusiji, Norveškoj, Švedskoj i Finskoj, na primer, čudno je kada vide tečni med i sumnjičavo ga gledaju, verujući da je falsifikat, čim se nije kristalizovao. To je potpuno suprotno pogrešnom stavu u južnijim državama, gde je medu potrebno znatno više vremena da se kristališe. U vreme kada nije bilo mnogo pčelara, ni proizvedenih količina, med se konzumirao brže, ne stigavši da kristališe. Zato se među ljudima raširilo uverenje da je kristalisani med neispravan, a tečni ispravan, ali je istina potpuno suprotna. Ovakav pogrešan stav, iskoristili su falsifikatori, koji danas hemijski komponuju lažni med, tako da nikad ne kristališe, kako bi potrošači bili ”zadovoljni”, a ustvari su OBMANUTI.
Proces kristalizacije je, dakle, prirodan i spontan. Svaki sirov i nezagrejani med ima tendenciju da vremenom kristališe, ali ovaj proces ni na koji način ne utiče na kvalitet meda, menjajući samo njegovu boju i teksturu. Kristalisani med se ne kvari i čuva ukus i karakteristike tečnog meda. Pojedine vrste meda, poput suncokretovog ili meda od uljane repice, kristališu već za 15-ak dana od vađenja iz košnice, drugima treba čak par godina (bagrem).
Med pripremljen za komercijalno tržište, obično se zagreva i filtrira, čime se rastvaraju svi kristali šećera, pa je kristalizacija otežana. Ali, takva obrada, ako je u skladu sa propisima, ne utiče na kvalitet meda. Zato je najbolje da nikada sami ne dekristališete med, jer ga možete pregrejati i oštetiti, savetuju pčelari.