Već 18 godina Republički hidrometeorološki zavod Srbije, odnosno država, za naknadu protivgradnim strelcima, opredeljuje 4 hiljade dinara mesečno i da nije podrške lokalnih samouprava, davno bi vrata stanica bila zatvorena. Grad Leskovac, izdvajanjem za plate, opremu i rakete, pokušava da ublaži situaciju
Udruženje protivgradnih srelaca ”Kukavica” grad finansira preko projekta, godinama unazad, a od iduće je za naknade, opremu i rakete, opredeljena i veća suma:
– Ove godine smo za plate obezbedili 5,5, a naredne je planirano 6 miliona dinara. U 2022.-oj godini smo nabavili 120 protivgradnih raketa, rekonstruisali neke od stanica, kupili HTZ opremu za strelce, što je ukupno koštalo 12,2 miliona, a sledeće ćemo iznos povećati na 15,1 milion. Ako sumiramo ulaganja od 2016. godine, za pomenute namene su iz budžeta grada izdvojena 64 miliona, od kojih je polovina potrošena na rakete, opremu i adaptaciju 16 stanica, rekla je prilikom dodele ugovora zamenica gradonačelnika, Lidija Dimitrijević.
Uprkos nevoljama sa manjkom ljudi, niskim naknadama i oskudnom opremom, Udruženje strelaca ”Kukavica” je uspelo da aktivnim održi 28 od 31 stanice, da dejstvuje pravovremeno i sačuva leskovačku poljoprivredu od ozbiljnijih gradonosnih šteta, tvrdi predsednik Udruženja, Žikica Marinković:
– Ako pogledamo statistiku za poslednjih 15-20 godina, naši poljoprivredni proizvođači su pretrpeli najmanje štete u Srbiji. Možda je i to moglo da bude izbegnuto, da se na teritoriji Bojnika i Lebana dejstvuje iz više stanica. Ovako, kad naiđe oblak iz pravca Radana, mi smo gotovo nemoćni. Ali, globalno dejstvovali smo pravovremeno i to zahvaljujući gradu koji nam je obezbedio rakete. Naš najveći problem je nezadovoljstvo strelaca, koji skoro dve decenije od RHMZ-a dobijaju naknadu od po 4 hiljade dinara. Za obavezu koju imamo, to su mizerna sredstva. Da grad ne izdvaja još po devet hiljada, većina ljudi bi odustala od tog odgovornog posla.
Protivgradni strelci iz Leskovca su Republički hidrometeorološki zavod tužili za neuplaćene poreze i doprinose za 10 poslednjih godina, ali su spor izgubili i svaki od njih će, na ime sudskih troškova morati da plati po 19 hiljada dinara.
Još jedan veliki problem muči strelce. Protivgradne stanice nisu zaštićene gromobranima, pa je prošle godine jedan od strelaca jedva preživeo udar groma. Lokalna samouprava je i ovde preuzela obavezu države, pa se za postavljanje odgovarajućih uređaja izdvaja 1,5 miliona dinara godišnje i taj posao je završen na desetak stanica.