Predstavljanju Monografije prisustvovali su direktori osnovnih i srednjih škola, ali i institucija kulture u gradu. Čulo se i da slično izdanje nema nijedan sprki grad.
Članica Gradskog veća i koautorka knjige, Brankica Stamenković, istakla je da svim Leskovčanima, treba na ponos da služe sledeće činjenice:
– Niža Gimnazija je osnovana 1879. godine i u njoj su službovali Radoje Domanović, Stevan Sremac. Deceniju kasnije osniva se Tkačka škola, kao prva takva u zemlji, a krajem treće decenije 20. veka počela je sa radom Državna srednja tehnička škola, jedinstvena na Balkanu. I tako, od nekoliko školskih zgrada, mreža škola u Leskovcu raste i razvija se, da bi danas bila jedna od najvećih u zemlji. Čine je 22 osnovne, 10 srednjih škola i 3 specijalizovane, preko 60 izdvojenih odeljenja.
Drugi urednik i direktor Škole ”Milutin Smiljković” u Vinarcu, Dejan Cakić, predstavio je Monografiju detaljnije:
– Na 160 strana, predstavljeno je obrazovanje u Leskovcu, od prve polovine 19. veka, do danas. U monografiji su, za svaku školu, tabelarno predstavljeni lični podaci i važni datumi iz njene istorije, ali i informativni, sa brojevima telefona, mail adresom. O svakoj je data kratka istorija, karakteristike, dosadašnji uspesi, a sve potkrepljeno galerijom slika. Iz ove knjige možemo saznati i da su na razvoj prosvete u našem gradu uticali brojni istorijski izazovi i velika iskušenja, pa se prosvetna delatnost razvijala u skladu sa njima.
Recenzent Monografije, Nebojša Dimitrijević, direktor Narodnog muzeja, govorio je o značaju obrazovanja u pogledu očuvanja nacionalnog identiteta i slobodarske ideje, koju je naš narod gajio kroz vekove:
– Obrazovanje je čuvar nacionalnog identiteta, jedan od najvažnijih stubova društva. Ideja o ovoj Monografiji je odlična, a biće dobar fundament za dalje pisanje i istraživanje na ovu tem. Ona predstavlja ličnu kartu obrazovanja i dostignuća od 1854. goine do danas. Iskreno se nadam da će naša deca i škole, potencijalno drugo izdanje dopuniti novim uspesima.