Pričajte sa decom o njihovom online svetu

Pričamo sa našom decom o prelaženju ulice na pešačkom prelazu, nasilju i razgovoru sa strancima. Ali šta je sa sigurnošću u digitalnom svetu?

Trebalo bi da imate stalnu konverzaciju o tome šta vaše dete radi kada je online – kao što razgovarate o školskom danu, i to je dobar način da deca ostanu bezbedna na internetu.

Moći ćete da uočite neki problem, da ih ohrabrite da vam kažu ako su zabrinuti i da znaju šta je prikladan sadržaj za deljenje a šta nije.

3 načina kako da započnete razgovor:

  • Istražite sajtove i aplikacije zajedno i razgovarajte ako imate neke nedoumice
  • Pitajte vaše dete da li zna kako da se zaštiti na internetu
  • Napravite vaš porodični dogovor – Kreiranje porodičnog dogovora je odličan način za započinjanje priče o bezbednosti. To će pomoći vašem detetu da razume kakvo ponašanje je prikladno kada je online. I znaće kome mogu da se obrate ako ikada budu zabrinuti za nešto što su videli ili uradili

Kako je mobilna telefonija postala sve razvijenija, kada skoro svaki čovek, a naročito tinejdzeri poseduju mobilne telefone, povećava se opasnost od mogućnosti da se vaše dete dopisuje sa ljudima koje ne poznaje.

Postoje generacije tehnološkog razvoja koje su transofrmisali način komunikacije među tinejdžerima, ali razmena poruka je donela jednu sasvim novu perspektivu odnosa i komunikacije.

„Oko 77% tinejdzera poseduje mobilni telefon, a jedan od četvoro poseduje pametni telefon. I skoro svi razmenjuju poruke. 75% kažu da se aktivno dopisuju sa drugima, 63% kažu da svaki dan razmenjuju poruke.“ Samo deo tinejdzera, preciznije rečeno 39% koriste svoj mobilni telefon da bi svakodnevno razgovarali telefonom. Većina korisnika mobilnih telefona koristi telefon ta razmenu poruka online. Samo 35% tinejdzera kažu da se socijalizuju i druže uživo sa prijateljima izvan škole. To je dokaz kako se tinejdzeri oslanjaju na računare i mobilne telefone u njihovom svakodnevnom životu, kada su u pitanju socijalne interakcije.

Rizično ponašanje u razmeni poruka

Razmena poruka nudi tinejdzerima da ostanu u kontaktu sa prijateljima, brzo i lako, ali postoje mnoge opasnosti koje sa tim dolaze. Dopisivanje je postao veliki deo njihovih života, i odvraća ih od nekih važnih aktivnosti, ili ih čak može uključiti u neka rizična ponašanja. Povećanjem korišćenja društvenih mreža i soba za razgovore, adolescenti su izloženiji nepoznatim ljudima, skloniji su da se nađu u bliskom kontaktu sa seksualnim predatorima. Ako započnu razgovor sa takvim nepoznatim ljudima, imaju tendenciju da razmenjuju informacije sa njima, često i fotografije, ali im takođe mogu poslati i njihov broj telefona, i time im olakšati komunikaciju sa njima. Roditelji bi trebalo da posmatraju svoju decu i primete znake upozorenja da bi znali da li njihovo dete komunicira sa seksualnim predatorima putem poruka.

Dopisivanje u vreme škole ili nekih drugih aktivnosti, bez obzira da li se radi o običnoj razmeni poruka ili samom sextingu , može ometati dete i smanjiti njegovo zalaganje u školskim aktivnostima. Ključna stvar je da roditelji obrate pažnju na to da li im dete koristi telefon u školi ili dok radi domaći zadatak. Mnoge primedbe se odnose na to da je dopisivanje među decom svih uzrasta dok su u školi veliki problem. Korišćenje mobilnog telefona u školi deci odvraća pažnju sa časova, i nije redak slučaj da počinju da dobijaju sve slabije ocene zbog toga. Čak i ako oni sami tokom časa ne šalju poruke, samo svetlucanje ekrana prilikom dobijanja nove poruke ili vibracija ih može omesti u daljem radu.

Takođe, je vrlo važno da roditelji primete ako dodje do promena ponašanja kod deteta. Neka isttraživanja su pokazala da je seksting rasprostranjeniji mežu srednjoškolcia koji imaju probleme u ponašanju kao i emocionalne probleme. Srednjoškolci se često osećaju usamljeno, izostavljeno, ili čak neželjeno od strane porodice ili prijatelja u školi, pa traže utehu u chat sobama gde mogu naići na ljude koji će im pružiti pažnju (seksualni predatori). To je ekstremno opasno ponašanje jer seksualni predatori mogu vrbovati vaše dete, tako što će sa njima razgovarati i početi da im veruju, a zatim će im reći da je sasvim u redu da im pošalju eksplicitne poruke i slike. Znatiželjni tinejdzeri koji učestvuju u sekstingu su skloniji da se nađu u opasnoj situaciji. Sada je postalo važno da roditelji pričaju sa svojom decom ne samo na temu seksa, već i sekstinga i svim opasnostima koje on sa sobom nosi.

Kako tehnologija napreduje, tako deca su sve sklonija da se nađu u nekoj neprimerenoj situaciji i rizičnom ponašanju, koje možda ni ne smatraju opasnim. Ključna stvar je imati otvoren i iskren odnos sa detetom.

Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

Check Also

Grad Leskovac i Vlada Srbije obezbedili 54 miliona za energetsku sanaciju porodičnih kuća i stanova – Uručeni ugovori za 152 domaćinstva

Ukupno 152 leskovačke porodice ostvarile su pravo na bespovratna sredstva za energetsku sanaciju porodičnih kuća …