Počeo probni rad Linije vode na Postrojenju, a kompletan završetak – u drugoj polovini naredne godine

Slide Background
Build & Design
Build & Design
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow

Prva tri meseca, kako se danas čulo, obuhvatiće pripremne aktivnosti, potpunu automatizaciju sistema mašinske i elektro-opreme preko Scada sistema, formiranje kompletne biologije na procesnoj liniji vode.

Do šest meseci će trajati optimizacija rada bioloških reaktora i u tom periodu se očekuje i početak proizvodnje viška mulja, kako bi se omogućilo puštanje u rad objekata druge faze, za šta će biti opredeljeno dodatnih 47,5 miliona dinara.

– Od sedmog do devetog meseca, počeće upravljanje radom objekata na liniji vode, uz njihovo usklađivanje sa radom objekata linije mulja. Ponosim se time što smo, zajedničkim snagama, zahvaljujući podršci resornog ministarstva, ali i ogromnom zalaganju saradnika, uspeli da Leskovac uvrstimo u red ekološki osvešćenih gradova. Posao zaštite životne sredine i podizanja ekološke svesti je važan i nimalo lak. Puštanje u rad Postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda je pokazatelj da smo na dobrom putu. Mnogo smo projekata iz oblasti očuvanja životne sredine pokrenuli, većinu i završili, ali nije dovoljno da samo grad radi na tome. Potrebno je da se u globalnu ekološku kampanju uključe firme, udruženja, pojedinci i da, dajući svako doprinos, zajedničkim snagama kroz različite inicijative, obezbedimo čistiju, zeleniju i zdraviju budućnost za sebe i generacije koje dolaze, reči su gradonačelnika Gorana Cvetanovića.

Leskovac je tek jedan od gradova u Srbiji koji ima celovit sistem rešavanja otpada i otpadnih voda:

– Subotica ima postrojenje, a pre dve godine je puštena u rad i sanitarna deponija, Šabac je, sredstvima iz IPA fondova izgradio deo postrojenja i deponiju. Leskovac je praktično u samom vrhu, ocenio je Aleksandar Đorđević iz Ministarstva za zaštitu životne sredine.

Prema rečima Aleksandra Đukića, docenta na Građevinskom fakultetu u Beogradu, samo 15 procenata otpadnih voda u Srbiji se prečišćava, a ostatak završava u rekama i jezerima, što je nedopustivo, ako se želi zdrava životna sredina:

– Leskovac je pozitivan primer, jer pored sistema za prečišćavanje vode za piće, sada ima i Postorojenje za preradu otpadnih voda. To su veoma skupi i kompleksni objekti, na kojima mora da radi brojna ekipa ljudi, sačinjena od stručnjaka iz nakoliko oblasti. Kao predsednik Komisije za tehnički pregled Linije mulja, siguran sam da će probni rad proteći bez problema i biti završen u roku. Potrebno je uhodavanje, obuka za ljude. Prema mojim saznanjima, ovo Postrojenje urađeno je u skladu sa savremenim tehnikama.

Od poslednje posete novinara Postrojenju u Bogojevcu, urađeno je mnogo toga. Prikupljena je tenderska dokumentacija, uradjen monitoring otpadne vode, targetirani lokalni zagađivači, rekla je Maja Milošević Milojić, direktorka Jedinice za implementaciju projekta.

Ona je dodala da je, u međuvremenu, novopostavljeni kolektor spojen sa industrijskim, ranije prekinutim na kanalu Bara, da je očišćeno svih 50 šahtova, te da su obavljena sva potrebna ispitivnja.

Check Also

Grad isplatio subvencije za boravak dece u privatnim vrtićima

Danas je iz budžeta grada iplaćena suma od 9.106.628 dinara za boravak dece u privatnim …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *