Otvorena izložba ,,Naša istorija naša sećanja”

Povodom obeležavanja stogodišnjice od završetka Prvog svetskog rata gradonačelnik Vranja dr Slobodan Milenković u prisustvu NJ.E. Frederika Mondolinija, ambasadora Francuske u Srbiji u Galeriji Narodnog muzeja otvorio je izložbu ,,Naša istorija naša sećanja”.

Tom prilikom gradonačelnik je istakao da se na izmaku obeležavanja stogodišnjice od proboja Solunskog fronta, koji je označio početak kraja Prvog svetskog rata, dosledno prisećamo najslavnijeg podviga Istočne armije i neraskidivih veza kojom su prožeti srpsko-francuski odnosi.

,,Herojske borbe, sa srpskim i francuskim vojnicima u prvim redovima, iscrtale su nova poglavlja globalne istorije, a njene stranice jesu oslobođeni srpski krajevi. Na tom putu francuski narod, sveukupnim zalaganjem, pružio je ruku prijateljstva, koja je bila oslonac u najtežim vremenima postojanja srpskog roda. Ratno doba nije obeležilo samo vojno savezništvo dve zemlje. Nebrojani su primeri prihvata civilnog stanovništva, a posebno dece iz ratnih područja, kojima su Francuzi otvorili vrata svoje domovine, ali i srca. Ova izložba, kroz fotodokumentovana svedočanstva i sećanja potomaka srpskih ratnika, dodatno nam približava osećanja uzajamnog prijateljstva koja su vladala između Srba i Francuza. Ona je mali doprinos daljem jačanju svesti o neraskidivoj niti između dva naroda, a ujedno i zalog dalje saradnje. Uz dostojno sećanje na istorijske veze Srbije i Francuske, na nama je da negujemo uspomene i dela naših predaka, kako bi odali počast njihovima zaslugama i žrtve za bolje sutra”, rekao je Milenković.

Nakon toga prisutnima se obratio NJ.E. Frederik Mondolini, ambasador Francuske u Srbiji

,,Otvaranjem ove izložbe proslavljamo francusko-srpsko prijateljstvo u Prvom svetskom ratu. Ove godine navršava se sto godina od kraja ovog stravičnog zločina, koji je predstavljao veliku tragediju naročito za Francusku i Srbiju. Francuska ne zaboravlja ogromne žrtve, koje je Srbija pretrpela tokom ovog rata, izgubivši 30% svog stanovništva i 3/4 svoje vojske. Francuska i Srbija su na samom početku Prvog svetskog rata izrazile svoje savezništvo, koje je naročito učvršćeno za vreme proboja Solunskog fronrta. Organizovanjem niza manifestacija, mi smo ove godine dali poseban značaj obeležavanju ovog datuma. Cilj ove izložbe je da se pokaže živost našeg savezništva i prijateljstva koje predstavlja pravo blago”, dodao je Mondolini.

Na svečanosti su govorili i Saša Stamenković, direktor Narodnog muzeja Vranje, zatim Stanislav Sretenović profesor na Francuskom institutu u Beogradu i Jasmina Janjić profesorka Gimnazije ,,Bora Stanković”. U programu je nastupio i hor muzičke škole ,,Stevan Mokranjac”.

Izložbu su organizovali Francuski institut u Beogradu uz podršku grada i Narodnog muzeja Vranje.

Check Also

Deveta nagrada za film KAMEN DREVNOG SNEVAČA 3

Od 11. do 15. novembra 2024. godine u ruskom gradu Krasnodaru odrzan je 26. MEĐUNARODNI FESTIVAL PRAVOSLAVNOG …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *