Opština Medveđa planira da, kroz, različite projekte, obezbedi očuvanje čistog vazduha, voda i zemljišta

U Medveđi ne postoji kontinuirano merenje kvaliteta vazduha, vode i zemljišta, a planovi lokalne samouprave kreću se upravo u tom smeru

Vazduh na teritoriji opštine Medveđa ima karkteristike izuzetnog i predstavlja prirodno bogatstvo. Većih zagađivača nema u prečniku od 100 kilometara, a ogromne površine pod šumama, čuvaju njegov kvalitet.

Sve nije, ipak, tako idealno, posebno u samoj varošici. Individualna ložišta, tokom zime mogu dovesti do zagađenja, uz pojavu čađi i neznatno povećanje suspendovanih čestica u vazduhu, koje nemaju značajan uticaj na ljudsko zdravlje. Ozbiljniji problem, međutim, predstavljaju aktivnosti u Rudniku ”Lece”.

 U Službi za zaštitu životne sredine, opštinske uprave Medveđa, ističu da se na njenoj teritoriji vrlo retko dešavaju prekoračenja graničnih vrednosti imisija, ali su ovi ekološki incidenti neretki oko rudnika. U njegovoj neposrednoj blizini zabeležene su povišene koncentracije suspendovanih čestica i teških metala, nastale razvejavanjem jalovine. Jedan od izvora emisije gasova i prašine su i miniranja u rudarskim kopovima.

U Medveđi nema kontonuiranog monitoringa kvaliteta vazduha, što je jedan od prioriteta lokalne samouprave u narednom periodu. Svakodnevna merenja, smatraju naši sagovornici, neophodno je obezbediti oko Rudnika ”Lece” i na jalovištu.

Predsednik opštine Nebojša Arsić i načelnica Službe za ekologiju, Jadranka Ćirić.

Od pomenutog zagađivača neretko su, u poslednjih 10-ak godina, stradale i reke, a okolna naselja strepila su od posledica. Kad su otpadne vode u pitanju, kako smo čuli, neophodno je izgraditi novu i proširiti postojeću kanalizacionu mrežu u Medveđi i Sijarinskoj Banji. Planira se i izrada Studije opravdanosti rekonstrukcije postojećeg Postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda i izgradnja stanice na lokaciji predviđenoj PGR-om za Sijarinsku Banju.

 U najjugoistočnijoj srpskoj opštini nema ni kontinuirane kontrole zagađenja zemljišta, koja je naručito potrebna na području oko jalovišta i rudnika.

Značajan ekološki iskorak će, kako tvrde u Službi za ekologiju, biti proglašenje Mrkonjskog visa spomenikom prirode. Postupak je u toku, a uređenje i zaštita pomenutog prostora biće sprovedeni u skladu sa Studijom o zaštiti spomenika prirode.

Ovaj sadržaj je deo projekta koji je sufinansirala opština Medveđa. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

Check Also

Gradonačelnik Goran Cvetanović čestitao Aranđelovdan

Povodom slave Aranđelovdana gradonačelnik Leskovca dr sci. med. Goran Cvetanović uputio je čestitku u kojoj …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *