Održana radionica na temu Antidiskriminacioni propisi važni za interno raseljena lica i izbeglice i tražioce azila u Srbiji

U Centru za stručno usavršavanje u obrazovanju Leskovac, danas je održana radionica na temu Antidiskriminacioni propisi važni za interno raseljena lica i izbeglice i tražioce azila u Srbiji.

Radionici su prisustvovali stručni radnici Centra za socijalni rad iz Pčinjskog i Jablaničkog okruga, kao i predstavnici Komesarijata za izbeglice – povereništvo Leskovac.

Direktor centra za Socijalni rad istakao je ovom prilikom da u Leskovcu postoji Savet za migracije, koji je uvek u službi raseljenih lica.

“Tema današnje radionice jeste antidiskriminaciona politika vezana za izbeglice i interno raseljena lica, odnosno svi važni propisi koji se odnose na ovu kategoriju stanovništva. Gradsko veće grada Leskovca osnovalo je Savet za migracije koji se zajedno sa Povereništvom za izbeglice i interno raseljena lica grada Leskovca, bavi ovom problematikom i pruža pomoć izbeglicama i interno raseljenim licima. Savet za migracije od njegovog osnivanja pa do danas uradio je mnogo toga na poboljšanju i materijalnog i stambenog položaja izbeglica i interno raseljenih lica, osnovao je više komisija, a neke od njih su i komisija za ekonomsko osnaživanje i komisija za stambeno zbrinjavanje. S ponosom mogu da kažem da je grad Leskovac jedan od retkih gradova u kome je formiran Savet za izbeglice i radi u interesu izbeglica i interno raseljenih lica. Svake godine Savet raspisuje konkurs kako bi oni mogli da apliciraju za sredstva- kazao je direktor Centra za socijalni rad Predrag Momčilović.

On je dodao da je po ovom projektu, Centar za socijalni rad dobio još jednog stručnog saradnika, koji će se baviti upravo ovim poslom odnosno, ovom temom.

Nadežda Satarić predsednica upravnog odbora NVO “Amity” iz Beograda istakla je da, iako naša zemlja ima dobre okvire za zaštitu raseljenih lica u praksi zapravo još postoji diskriminacija prema njima.

“Tema antidiskriminacione politike nam je izuzetno važna jer uprkos činjenici da Srbija ima jako dobre zakone, pravne, institucionalne okvire, u praksi je diskriminacija prisutna posebno prema ranjivim grupama kao što su interno raseljena lica i izbeglice, koje su jedna od visoko osetljivih grupa. Jako je važno da razgovaramo, da podsetimo i stručnjake i one koji rade, da ima još uvek dosta njih koji nisu uspeli da nabave poslovna dokumenta, a kad nemaju poslovna dokumenta onda nemaju ni mesta gde da žive ni priliku za rad, a takođe nemaju ni pristup socijalnom i zdravstvenom osiguranju. Naš zadatak je da sa današnjeg sastanka pošaljemo poruku tolerancije i suživota.”

Ova radionica se održava u okviru projekta Podrška lokalnoj integraciji ekstremno ugroženih interno raseljenih lica izbeglica i tražioca azila. Projekat sprovodi nevladina organizacija “AMITY- snaga prijateljstva” uz podršku Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i UNHCR.

Check Also

U DK Grdelica održan turnir u stonom tenisu

U Domu kulture u Grdelici održan je turnir u stonom tenisu. Turnir je otvorio direktor …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *