„Odrasli puše i mene guše”: Obeležava se Nacionalni dan bez duvanskog dima

        Rezultati Istraživanja zdravlja stanovništva sprovedenog 2013. godine, pokazuju da je više od polovine građana u Srbiji, starijih od 15 godina, izloženo duvanskom dimu u zatvorenom prostoru i da je 47% nepušača zabrinuto zbog štetnih posledica duvanskog dima po sopstveno zdravlje, saopšteno je na današnjoj konferenciji za medije u leskovačkom Zavodu za javno zdravlje održanoj povodom obeležavanja 31. januara, Nacionalnog dana bez duvanskog dima.

 

       Obeležavanje ovog datuma odvija se pod sloganom „Odrasli puše i mene guše” i ima za cilj da skrene pažnju javnosti na štetnost pasivnog pušenja i da se pronađu smernice za bolju primenu zakona o zaštiti stanovništva od izloženosti duvanskom dimu.

       Podaci Globalnog istraživanja o upotrebi duvana među mladima u Srbiji pokazuju da je 63% učenika starosti 13–15 godina izloženo duvanskom dimu u svojim domovima i 61% na zatvorenim javnim mestima. Ovako visokoj izloženosti duvanskom dimu, a posebno na mestima na kojima pušenje nije zabranjeno tj. zakonski regulisano, svakako doprinosi i visoka tolerantnost društva prema upotrebi duvana.

       Zakonom o zaštiti stanovništva od izloženosti duvanskom dimu, usvojenom 2010. godine, zabranjuje se pušenje na radnim i javnim mestima i u javnom prevozu, dok je u ugostiteljskim objektima pušenje i dalje dozvoljeno. Rezultati istraživanja koja se redovno sprovode od 2010. godine, pokazuju da je došlo do smanjenja izloženosti duvanskom dimu, posebno na mestima koja su regulisana zakonom.

      Možemo se pohvaliti da je u ovom periodu ipak došlo do pada broja pušača, kaže dr Vanja Ilić, načelnica Centra za promociju zdravlja ZZJZ Leskovac. Najbolje efekte zakon je dao u radnim ustanovama, gde je od 45 procenata, broj pušača smanjen na 20 posto, što znači da je svaka peta osoba i dalje izložena duvanskom dimu na radnom mestu. Takođe, dobar rezultat postignut je i u obrazovnim institucijama , gde je broj pušača, sa 44 procenata  u 2010-toj, smanjen na 5 posto, odnosno sada svaka 20. osoba puši u obrazovnim ustanovama. Međutim, i dalje je veliki problem pasivnog pušenja i velike izloženosti duvanskom dimu u kućnim uslovima, koja iznosi 75 procenata, zatim u ugostiteljskim objektima – 65 procenata. Pušenje je dozvoljeno u svim prostorijama u skoro polovini domaćinstava u Srbiji (46%), a tek u svakom desetom domaćinstvu pušenje je dozvoljeno samo na terasi/dvorištu (10%);

      Ipak, moramo biti veoma zadovoljni, jer preko 86 posto građana podržava primenu zakona i zabranu pušenja u zatvorenom prostoru, dok se za potpunu zabranu izjasnilo samo 11 posto stanovništva, kaže dr Vanja Ilić.

       Više od dve trećine (72%) odraslog stanovništva podržalo bi zabranu pušenja na dečjim igralištima, a 35% smatra da bi pušenje trebalo zabraniti u parkovima. 

   Pozitivan trend uočen je kod onih koji žele da ostave pušenje i tome mi u Savetovalištu za odvikavanje od pušenja dajemo značajan doprinos, dodaje dr Vanja Ilić. Od 2010. godine, kada je savetovalište počelo sa radom, preko 300 osoba se raspitivalo o metodama odvikavanja od pušenja, a od tog broja, 65 posto je ostavilo duvan, odnosno oko 120 osoba.

 

Check Also

Hiljade Leskovčana dočekalo Novu godinu na Gradskom trgu

Veliki broj Leskovčana i gostiju odlučili su da poslednje minute stare i prve minute nove …