Uređenje enterijera u modernom stilu može transformisati vaš životni prostor u elegantno i funkcionalno utočište. U svega par koraka, možete stvoriti prostor koji je ne samo estetski privlačan, već i udoban i praktičan. U ovom članku ćemo vam predstaviti nekoliko ključnih saveta za postizanje modernog izgleda vašeg doma.
Zaboravite na uparenost
Stvaranje kohezivnog izgleda jeste cilj uređenja modernog doma, ali to ne znači da svoj prostor možete ispuniti isključivo spremnim kompletima nameštaja koje vidite u prodavnicama. Ovaj način opremanja sada se već smatra prilično zastarelim i pripada prošlom veku.
Dakle, umesto da dobijete odgovarajuće sofe, fotelje i tepihe, odlučite se za komade koji su različiti, ali komplementarni. Tako, recimo moderne trpezarijske stolice koje se danas javljaju u velikom rasponu različitih boja i dizajna, dobro će se uklopiti sa gotovo bilo kojim modernim trpezarijskim stolom iz bilo kog seta.
Čak i uvođenje elemenata iz drugih stilova dizajna nije previše čudno sve dok su skladu sa ukupnim modernim izgledom. Na primer, iako je vaš dnevni boravak modernom stilu, poneki rustični komad nameštaja neće narušavati koncept, već može doprineti obogaćivanju prostora i razbijanju monotonije.
Dakle, slobodno mešajte materijale i teksture. Kombinovanjem različitih završnih obrada stvoriće se zanimljiv i dinamičan dizajn koji i dalje odgovara modernoj filozofiji čistoće i jednostavnosti.
Težite jednostavnosti
Jedno od osnovnih obeležja modernog dizajna je jednostavnost. Jednostavnošću se u savremenom dizajniranju postiže elegancija. Uz to kada se opredelite za jednostavna i minimalistička rešenja, šansu da pogrešite u uređenju svodite na mininum.
Kada je reč o bojama za zidove odlučite se za umirujuće nijanse kao što su bela, siva i bež. Živopisne boje unesite kroz umetnička dela, dekorativne komade ili neke manje komade nameštaja da biste stvorili uravnotežen kontrast.
Kada je reč o nameštaju i dekorativnim detaljima, izaberite nameštaj sa glatkim površinama, minimalnim ukrasima i geometrijskim oblicima.
Jednostavnost bi trebalo da bude prisutna i u paleti boja, pa tako bi u vašoj prostoriji trebalo da bude između dve i četiri boje.
Planirajte i vizualizujte svoju ideju
Kada imate na umu pravila o jednostavnosti i mešanju, možete preći na sledeći korak a to je planiranje i skiciranje. Započnite merenjem vaših soba i većih objekata u njima kako biste znali veličinu i oblik vašeg “platna”.
Kada vaše prostorije prenosite na papir i skicu potrudite se da razmere odgovaraju stvarnim razmerama vaših prostorija. Što detaljnije razradite vaše ideje, to će svaki naredni postupak biti lakši i brži.
Naš savet je da u ovoj fazi već odredite fokusne tačke vaših soba, i da to uradite na samom početku skiciranja. Određivanjem fokusne tačke, odnosno dela prostorije ka kom će da budu usmereni pogledi i pažnja vas i gostiju, određujete kako će nameštaj i dekoracija da budu pozicionirani.
Prostorija može imati i više fokusnih tačaka, pogotovo ako je velika, ali nemojte preterivati. Previše fokusnih tačaka u prostoriji stvara haos, a takođe oči tada namju gde da se “odmaraju”.
Osvetljenje je vrlo važan aspekt modernog doma
Počnite sa uvođenjem tona prirodnog svetla u vaš dom. Tendencija u modernom uređenju domova je što više prirodnog svetla i što više stakla, pa ukoliko ste u mogućnosti, u vaš dom pustite što više dnevnog svetla.
Kada je reč o veštačkom svetlu, potrebno je da vaš dom ima glavno, sporedno i akcentno osvetljnje.
Najznačajnije je glavno osvetljenje i prvo se pozabavite njime. Birajte lustere modernog dizajna, dakle jednostavne, sa geometrijskim oblicima. Glomazni, ekstravagantni lusteri sa kristalima više nisu poželjni u domovima.
Sporedno osveljenje može u velikoj meri da doprinese atmosferi vašeg doma. Tako će recimo, podna lampa smeštena uz policu za knjige “utopliti” vaš dom, dok će recimo, LED trake koje se nalaze iza televizora, “osavremeniti” vaš dom.
Na kraju vam ostaje akcentno osvetljenje. Akcentno osvetljenje ima dekorativnu svrhu i njime ističete one delove prostorije koje želite da budu u prvom planu. Najčešće su to umetnička dela, police sa porodičnim fotografijama, delovi prostorije i slično.
Kada je reč o osveteljnju, naš savet je da vaše glavno i sporedno osvetljnje budu različith toplina. Na primer, ukoliko je glavno osvetljenje hladno, onda neka spredno osveteljenje bude toplo, ili obratno. Ovo će uneti dinamiku, ujedno zadovoljavajući vašu potrebu i za toplim i za hladnim svetlom.
Prirodnim detaljima unesite toplinu u dom
Da biste ublažili čiste linije modernog dekora, uključite prirodne elemente poput drveta, kamena ili biljaka. Organski materijali čine da se prostori osećaju mirno i prijatno.
Moderan dizajn enterijera ima skandinavske korene, a uticaj možete videti u fokusu na materijale kao što su lan, ratan, kamen, drvo.Ovi materijali obično koriste za dodavanje topline skandinavskim enterijerima.
Pored toga, domu uređenom u modernom stilu odlično će stajatai biljke. Zelenilo u domu uneće toplinu, doći će kao odličan kontrast pravilnim geometrijskim oblicima, a uz to ga možete iskoristiti za postizanje simetrije i balansa u vašim prostorijama.
Stigli smo do samog kraja. Nadamo se da su vam naši saveti bili od koristi, a nama još preostaje da vam poželimo srećno i uspešno uređenje doma!