Nebojša Cakić: Prikupljanje potpisa u skladu sa zakonom

Grupa građana Za Leskovac Zajedno održala je novu konferenciju za medije čime je nastavljena polemika sa čelnicima Skupštine grada Leskovca.

Jedan od lidera i odbornik GG Za Leskovac zajedno Nebojša Cakić ocenio je da gradonačelnik i njegovi saradnici unose zabunu među građane povodom prikupljanja potpisa građana kojom se traži vanredna sednica Skupštine Grada Leskovca na kojoj bi se raspravljalo o smeni gradonačelnika.

„Na konferencijama za medije koju je držao gradonačelnik, kao i par dana ranije pravnici lokalne samouprave, jedino što je tačno izrečeno je da smo pokušali da najpre prikupimo potpise odbornika. U tome nismo uspeli, jer od onih koji su se deklarisali kao opozicija nisu potpisali Saša Stojanović (Demokratska stranka) i Saša Stevčić (POKS). Mi smo i tada rekli da ako ne budemo imali potpise odbornika, pokrenućemo građansku inicijativu.“

Po Cakiću na konferenciji koju su držali Oliver Antanasijević, zamenik predsednika Skupštine grada Leskovca, Zoran Vukašinović, sekretar skupštine grada i Bojan Đorđević, šef Odseka za poslove Gradskog veća, ova poslednja dvojica nisu imala nikakvo pravo da se pojave.

„Poslovnik kaže da konferenciju za medije u vezi sa pitanjima koje razmatra skupština može da održi predsednik skupštine, zamenik predsednika skupštine, zatim odbornička grupa ili odbornik koga ovlasti skupština i predsednik radnog tela po pitanjima iz nadležnosti tog tela. Sekretar skupštine i šef odseka nemaju nikakva prava da se ibraćaju u ime skupštine, a čak i predsednik i zamenik nemaju pravo jer oni mogu da se obrate samo u vezi pitanja koje razmatra skupština. Naša građanska inicijativa nije predata skupštini. Mogli su da pričaju samo kao što ja pričam kao pripadnik grupe građana, odnosno političke stranke u prostorijama te stranke. Oni su svesno pokušavali da unesu smutnju i uznemire građane time što su govorili.“ – rekao je Nebojša Cakić na konferenciji za medije.

Cakić je rekao da su oni pokušavali i da građane ubede da se potpisi skupljaju kao građanska odnosno narodna inicijativa i da je to jedno te isto.

„To nije isto. To su različiti pravni instituti. Narodna inicijativa je predviđena Zakonom o referendumu i narodnoj inicijativi i tu ne postoji građanska inicijativa. U Zakonu o lokalnoj samoupravi postoji samo građanska inicijativa,a ne narodna inicijativa. Dalje, razlika je i u tome što se narodna inicijativa može podneti i protiv ili pred Narodnom skupštinom Republike Srbije, Skupštinom autonomne pokrajine, te skupštinom lokalne samouprave, dok se građanska inicijativa može podneti jedino pred lokalnom samoupravom. Najvažnija razlika je što se narodna inicijativa može podneti samo protiv opštih akata (Ustava, zakona, Statuta lokalne samouprave…), dok građanska inicijativa kaže da se putem građanske inicijative predlaže jedinicama lokalne samouprave donošenje akta.“ – istakao je Nebojša Cakić i naglasio da je prikupljanje potpisa apsolutno u skladu sa zakonom.

Check Also

Iz budžeta Leskovca danas isplaćeno 140 miliona dinara za zarade zaposlenih u Gradskoj upravi, direktnim i indirektnim korisnicima budžeta

Danas je grad Leskovac isplatio ukupno 139.846.616,39 dinara na ime zarada zaposlenima u Gradskoj upravi, …