Nacionalna služba za zapošljavanje, Filijala u Leskovcu, od sutra će, u skladu sa programom rada za ovu godinu, sprovoditi anketiranje poslodavaca na području Jablaničkog okruga, kako bi se što bolje sagledale potrebe tržišta rada i napravili planovi za budući period.
Na osnovu 11 pitanja upućenih poslodavcima, dobiće se informacije o planovima zapošljavanja, kao i neophodnim veštinama i znanjima koje potencijalni zaposleni treba da poseduju. Dobijeni rezultati će se koristiti za procenjivanje situacije na tržištu rada i kao polazište za usklađivanje usluga i mera koje pruža NSZ sa potrebama ekonomije. Svrha anketiranja poslodavaca je i identifikacija deficitarnih zanimanja, kako po regionima, tako i po privrednim sektorima.
Anketiranje poslodavaca sprovodi se već par godina na području svih filijala zapošljavanja u Srbiji. Najpre je pokrenuto kao projekat, a danas je redovna aktivnost NSZ. Leskovačka Filijala istraživanje će vršiti na uzorku od 92 preduzeća, od kojih je 65 malih, 22 srednja i 5 velikih.
Naši saradnici, prilikom obilaska preduzeća, treba da dobiju odgovor o budućim planovima poslodavaca, objašnjava Marija Stevanović, šef odseka za posredovanje pri zapošljavanju u leskovačkoj Filijali. Naime, uzima se početno stanje koje je bilo na kraju prošle godine, uočava se da li se ono u međuvremenu promenilo, koji su potrebni profili zanimanja, da li je bilo novozaposlenih ili odliva iz firme i po kom osnovu, da li su se određena radna mesta ugasila ili su se otvorila nova. Takođe se dobijaju informacije o tome da li poslodavac zapošljava osobe sa invaliditetom i kakvi su planovi za narednu kalendarsku godinu, da li će doći do povećanja ili smanjenja broja zaposlenih i za koje radne pozicije, kao i da li na postojećim radnim mestima postoje nedostaci u smislu nekih posebnih znanja i veština, objašnjava ona.
Na osnovu dobijenih odgovora pravi se izveštaj na nivou okruga, koji kasnije ulazi u ukupni izveštaj na nivou republike, a na osnovu njega se planiraju mere aktivne politike zapošljavanja za narednu kalendarsku godinu. Izveštaj je od koristi i lokalnim samoupravama tokom izrade lokalnih akcionih planova i pomaže kod odlučivanja koje će se mere i aktivnosti finansirati ili subvencionisati, objašnjava Marija Stevanović. Sa druge strane, osim statističkog značaja, ovi podaci mogu koristiti Ministarstvu prosvete za planiranje upisa učenika u nove obrazovne profile, ukoliko istraživanje pokaže da se kod poslodavaca pojavljuje potreba za većim zapošljavanjem lica određenog profila zanimanja ili ako postoje odgovarajuća znanja i kompetencije koje mi sada nemamo u obrazovnom sistemu, a koje će u budućnosti biti potreba tržišta rada. Podaci su od značaja i za planiranje obuka za nezaposlene na nivou Filijale, ukoliko tržište zahteva nove obrazovne profile i neka posebna znanja i ukoliko postoji šansa da polaznici, po završetku obuke, dođu do radnog mesta, dodaje Stevanovićeva.
A. Jovanović