Na današnji dan umro je Branislav Nušić, pisac, čija dela ne prestaju da budu aktuelna

Slide Background
Build & Design
Build & Design
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow

Prvu komediju napisao je sa 19 godina, a vrlo uzbudljiv život književnika, diplomate i novinara, Ben Akibe, kako je često potpisivao svoja dela, završio se na Bogojavljanje 1938. godine.

Rodio se kao Alkibijad Nuša, od oca Cincarina i majke Srpkinje. Posle bankrotstva, porodica se seli u Smederevo, gde će Nušić provesti detinjstvo, završiti osnovnu školu i dve godine Gimnazije. Još kao srednjoškolac počeo je da piše, najpre pesme. Čim je postao punoletan, promenio je ime u Branislav Nušić i postao član opozicione Radikalne stranke.

Sa 19 godina piše prvu komediju, ali će”Narodni poslanik”, uprkos povoljnoj recenziji, u nekoj fioci Ministarstva policije, ostati godinama.

Jedan od presudnih događaja u Nušićevom životu je beg od kuće, u 12.-oj godini, kako bi se pridružio dobrovoljcima u Srpsko-turskom ratu. Gradski pandur ga hvata i vraća kući. Kasnije ipak učestvuje u Srpsko-bugarskom ratu, gde upoznaje Vojislava Ilića, sa kojim ostaje nerazdvojan do Ilićeve smrti i junaka Mihajla Katanića, majora, koji je teško ranjen odbranio pukovsku zastavu u jednoj borbi. Upravo on je jedan od dva raba iz Nušićeve istoimene pesme, zbog koje se kasnije godinu dana ”hladio” u požarevačkom zatvoru.

U svojim delima ovekovečio je svakodnevicu srpskog društva u 19. i 20. veku, a njegove sociološke analize su aktuelne i danas. Napisao je veliki broj romana, drama, priča, eseja i pesama, ali najpoznačajniji deo njegovog stvaralaštva predstavljaju pozorišna dela, odnosno komedije: Gospođa ministarka, Narodni poslanik, Sumnjivo lice, Ožalošćena porodica, Pokojnik, Dr, Mister dolar, Protekcija. Bio je začetnik retorike u Srbiji, novinar, diplomata i osnivač prvog dečjeg pozorišta .

Check Also

Školarci od petka na mini raspustu

Prolećni raspust ove godine doneće učenicima punih deset dana odmora “u komadu”, što će biti …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *