Ministarstvo sporta i Stalna konferencija gradova i opština u Leskovcu organizovali prvi sastanak u okviru pripreme “Strategije razvoja sporta u Srbiji od 2025. do 2035. godine”

Ministarstvo sporta, Sportski savez Srbije i Stalna konferencija gradova i opština započeli su seriju sastanaka čija je tema “Strategija razvoja sporta u Republici Srbiji od 2025. do 2035. godine”.

Prvi u nizu sastanaka regionalnog karaktera organizovan je u Leskovcu, a prisustvovali su predstavnici lokalnih samouprava i teritorijalnih sportskih saveza iz Zaječarskog, Jablaničkog, Nišavskog, Pirotskog, Pčinjskog i Topličkog okruga.

Cilj ovog i narednih sastanaka jeste uvid u realno stanje u okviru pripreme strategije razvoja srpskog sporta, posebno dela koji se tiče sporta na lokalnom nivou i u tom okviru sa posebnim akcentom na uključivanju što većeg broja dece u sportske aktivnosti.

Na otvaranju sastanka Mreže za sport SKGO govorili su ministar sporta Zoran Gajić, gradonačelnik Leskovca dr Goran Cvetanović i predsednik Sportskog saveza Srbije Davor Štefanek.

Ministar sporta Zoran Gajić naglasio je u svom obraćanju da ova strategija treba da uključuje plan izgradnje i obnove sportskih objekata širom zemlje, posebno u ruralnim i manje razvijenim područjima, kao i da će se ovim dokumentom javne politike regulisati i pitanja koja se odnose na borbu protiv negativnih pojava u sportu nameštanje mečeva, nelegalno klađenje, nasilje u sportu. Kao resorni ministar Gajić je formirao Radnu grupu za izradu Strategije razvoja sporta za period 2025-2035 sa pripadajućim Akcionim planom.

„Danas se suočavamo sa brojnim izazovima koje ne možemo ignorisati. Prvo i najvažnije jeste finansiranje sportskih klubova. Naši klubovi često se bore s nedostatkom sredstava koja su im potrebna za rad. Mnogi od njih, posebno oni u manjim sredinama, zavise od članarina i sredstava koja im dolaze iz budžeta jedinica lokalnih samouprava koja nisu dovoljna, što ih čini nestabilnima. Smatram da je potrebno uspostaviti održiv model finansiranja koji će osigurati redovne budžete za rad sportskih klubova, kako bi mogli privući što više mladih ljudi ali i zadržati talente. Naravno potrebno je osigurati i kontrolu nad trošenjem budžetskih sredstava jer kada govorimo o unapređenju finansiranja ove oblasti moramo razmišljati i o nekom novom modelu u oblasti poreske politike i poreskih olakšica kojim bi bili obuhvaćeni oni koji žele da svoj kapital investiraju u sport. Takođe treba razmisliti i o formiranju posebnog fonda za razvoj sporta jer nam ovu mogućnost pruža i aktuelni Zakon o sportu“.

Ministar Gajić je rekao i da je jedan od problema mali broj građana koji se redovno bave rekreativnim aktivnostima. Iako postoje sjajne sportske inicijative, još uvek je mali postotak stanovništva fizički aktivan. Mora se raditi na promociji sporta kao načina života, kroz kampanje koje će podstaći ljude na fizičku aktivnost. Organizacija javnih događaja i besplatnih treninga mogla bi motivisati sugrađane da se uključe u redovno bavljenje fizičkom kulturom.

„Treći izazov je nedovoljno razvijen školski i univerzitetski sport. Mnogi mladi talenti ne dobijaju priliku da se razvijaju kroz školske sportske programe, jer su oni često nedovoljno strukturirani ili finansijski podržani. Potrebno je uspostaviti jasne smernice i standarde za školski sport, uključujući obuku učitelja i trenera, kao i osiguranje potrebnih sredstava i opreme. Mada je Zakonom o sportu predviđeno da Ministarstvo prosvete izradi Pravilnik o školskom sportu, on do dana današnjeg nije izrađen. Danas se univerzitetski sport nalazi u veoma teškoj situaciji pa tako naši studenti ne nastupaju na Univerzijadama i drugim studentskim takmičenjima“, dodao je Gajić.

Ministarstvo sporta je u prvih 100 dana rada Vlade Republike Srbije izradilo Pravilnik o polaganju stručnog ispita u oblasti sporta. U tom smislu početkom 2025 godine, tačnije već u februaru biće organizovano i prvo polaganje stručnog ispita za generalne sekretare i menadžere Nacionalnih granskih saveza, Teritorijalnih sportskih saveza, Sportskih klubova koji se takmiče nacionalnim ligama.

U ime Stalne konferencije gradova i opština, kao i Grada Leskovca, obratio se predsednik SKGO i gradonačelnik dr sci. med. Goran Cvetanović.

„Danas stojimo pred važnim zadatkom – kreiramo strateški okvir za narednu deceniju. Ovaj dokument, koji će obuhvatiti viziju, ciljeve i konkretne mere, mora biti rezultat zajedničkog promišljanja. Lokalne samouprave i teritorijalni sportski savezi igraju ključnu ulogu u tome, jer sport nije samo nacionalni brend po kojem smo poznati u svetu, već i svakodnevna realnost na lokalnom nivou. Naša zajednička vizija mora biti da sport učinimo dostupnim svakom građaninu, bez obzira na godine, pol ili fizičke sposobnosti. Sport ne sme biti privilegija, već pravo. On mora biti most između generacija, prostor za inkluziju, zdravlje i lični razvoj. Nakon usvajanja nacionalne strategije, sve jedinice lokalne samouprave biće obavezne da izrade svoje programe za unapređenje sporta, koji će biti usklađeni sa nacionalnim ciljevima. U tom smislu, naši lokalni planovi biće temelj za izgradnju celokupnog sportskog sistema. Stalna konferencija gradova i opština je u saradnji sa Ministarstvom sporta, pružila snažnu podršku gradovima i opštinama da u prethodnom ciklusu, koji je bio vrlo uspešan, donesu svoje lokalne Planove za unapređenje sporta. Gotovo sve opštine su za manje od godinu dana usvojile svoje dokumente. Očekujem da sada budemo još efikasniji. Očekujem da zajedno stvorimo još kvalitetnije dokumente koji će imati stvaran uticaj na živote naših građana“.

Ovom prilikom gradonačelnik Cvetanović se osvrnuo i na sportska dešavanja u Leskovcu. Istakao je da je jedan od prioritetnih zadataka grada stvaranje adekvatnih uslova za postizanje vrhunskih sportskih rezultata.

„Kada govorimo o sportu moramo biti ponosni što smo, zahvaljujući predsedniku Aleksandru Vučiću dobili prekrasan stadion, pravi infrastrukturni biser. Podsetiću vas da smo radi smanjenja troškova potpisali ugovor o regulisanju međusobnih prava i odnosa između grada Leskovca i preduzeća FSS Stadioni što nam omogućava godišnju uštedu od oko 40 do 50 miliona dinara. Kruna naše sportske infrastrukture, stadion Dubočica, bio je domaćin klubovima Olimpijakos i Fjorentina, mečeve na njemu igrao je i Čukarički, a srpska reprezentacija se upravo ovde plasirala na Evropsko prvenstvo nakon 24 godina. Nakon pobede Orlova 12. oktobra, već 18. novembra, gledaćemo meč između reprezentacija Srbije i Danske. Sa nekadašnjih projektovanih 18 miliona dinara, koliko su izdvajanja za oblast sporta iznosila 2012. godine i ostvarenih 15 miliona dinara u tekućoj godini opredelili smo rekordnih 175 miliona dinara. Ovim sredstvima podržavamo ukupno 106 klubova i organizacija. Jedan od tih klubova, Odbojkaški klub „Dubočica“ ove godine je prvi put uspeo da se plasira u Super ligu Srbije i time ostvari uspeh, koji će ući u istoriju leskovačke odbojke. Pored ovih izdvajanja, grad je opredelio i 147 miliona dinara za funkcionisanje Sportsko-rekreativnog centra „Dubočica“. Izgradili smo i rekonstruisali brojne hale, među kojima je i hala Partizan, u čiju rekonstrukciju je lokalna samouprava u saradnji sa tadašnjim Ministarstvom omladine i sporta uložila blizu 130 miliona dinara. Od izuzetnog značaja je i činjenica da je Grad Leskovac u saradnji sa Ministarstvom za brigu o porodici i demografiju i organizacijom Helvetas, u prethodnim mesecima završio uređenje 10 igrališta i 7 teretana na otvorenom, sa ukupnim ulaganjem od preko 68 miliona dinara“.

Sport je jedan od najvećih srpskih brendova, simbol naše snage, zajedništva i ponosa. Naša je odgovornost da obezbedimo da se taj lanac uspeha ne prekine, da sport ostane dostupan svima, i da vrednosti sporta – poštenje, rad, disciplina i solidarnost – nastave da oblikuju nove generacije. Da bismo ostvarili sve ove ciljeve, potrebni smo jedni drugima. Upravo zbog toga, pozivam sve nas da delujemo kao jedan tim, sa zajedničkim ciljem – da ostavimo neizbrisiv trag u razvoju sporta u Srbiji, ne samo kroz rezultate, već i kroz igru, zabavu i usvajanje pozitivnih vrednosti, koje sport nosi sa sobom, zaključio je prvi čovek grada Leskovca.

Predsednik Sportskog Saveza Srbije Davor Štefanek naglasio je na današnjem sastanku da je Srbiji potrebna jaka Mreža za sport, kao i da su stvaranje povoljnijih uslova za takmičarski sport i unapređenje položaja žena u ovoj oblasti od presudnog značaja.

Check Also

Slavlje Leskovčana! Košarkaši Zdravlja pobedili Ivanjicu

Košarkaški Zdravlja pobedili su večeras u Leskovcu ekipu Ivanjice rezultatom 84:71 (23:15, 15:10, 19:28, 27:18) …