Leskovčanke uskoro na skrining testu na rak grlića materice

          U leskovačkom Domu zdravlja, u toku ove godine, očekuje se početak sprovođenja Nacionalnog programa za rano otkrivanje raka grlića materice.

         Program skrininga deo je projekta Ministarstva zdravlja Srbije koji se u većem broju domova zdravlja već obavlja sa ciljem da se smanji procenat oboljevanja i smrtnosti odove opake bolesti, izjavila je dr Ljilja Vučković, na konferenciji za medije u Zavodu za javno zdravlje u Leskovcu organizovanoj povodom obeležavanja Evropske nedelje prevencije raka grlića materice.

         Skrining predstavlja pregled žena koje su prividno zdrave putem PAP testa. U našem gradu će se obavljati u Službi za zdravstvenu zaštitu žena Doma zdravlja, gde će žene dolaziti po dobijanju poziva u pismenoj formi, koji će stizati na kućnu adresu. U pozivu će biti naznačen datum i vreme zakazanog pregleda, a osoba će sama odlučivati o tome hoće li učestvovati u projektu ili ne, objašnjava dr Vučković. Skrining će se obavljati na tri godine i biće obuhvaćene žene od 25 do 64 godine starosti. Ukoliko PAP test bude negativan, naredno testiranje biće zakazano za godinu dana, a ako i tada rezultat bude dobar, pregled će se obavljati na tri godine. Ukoliko se testiranjem uoče promene na grliću materice, osoba će biti po hitnom postupku upućivana na dalju dijagnostiku, rekla je dr Ljilja Vučković. Ona je ovom prilikom uputila apel ženama da se odazovu pozivu jer će samo tako program biti uspešno sproveden i broj obolelih – smanjen.

        Očekujemo da se, ukoliko se steknu tehnički uslovi, u toku ove godine obezbedi skrining za oko 9.200 osoba mimo redovnih pregleda. Računamo na to da će odziv žena biti veliki i da ćemo uspeti da smanjimo procenat oboljevanja i da bolest otkrijemo u ranom stadijumu kada su šanse za izlečenje najveće, kaže dr Vučković.

       Cilj nam je da se pregledima, pre svega, podvrgnu žene koje do sada nisu ušle u zdravstveni sistem. Ima dosta onih koje ginekologa nisu posetile 10, 20, pa i više godina i mi ih pozivamo da odvoje jedan dan za sebe, da se kontrolišu i da se promene, ukoliko postoje, otkriju na vreme, dodala je dr Vanja Ilić, načelnica Centra za promociju zdravlja ZZJZ Leskovac.

        Karcinom grlića materice skoro deceniju predstavlja ozbiljan javnozdravstveni problem u Srbiji. Naročito zabrinjava činjenica da se naša zemlja i dalje nalazi u grupi evropskih zemalja sa najvišim stopama obolevanja i umiranja od ove bolesti.  Kada je reč o obolevanju, Srbija se nalazi na četvrtom mestu u Evropi, posle Rumunije, Litvanije i Bugarske, dok se po umiranju od ove vrste raka kod žena, naša država nalazi na drugom mestu, odmah nakon Rumunije.

       Najčešći uzročnici ove bolesti su HPV infekcije. Postoji oko 120 vrsta HPV virusa od kojih je 40 onkogeno. Infekcija se prenosi seksualnim putem, a većina žena se nakon perioda od godinu-dve sama izbori sa virusom. U slučajevima kada je imunitet oslabljen, kod prisustva hroničnih bolesti ili pod uticajem drugih faktora, organizam nije u mogućnosti da se izbori sa infekcijom i zato je važno posećivati izabranog ginekologa već nakon prvog stupanja u seksualne odnose, kaže dr Vanja Ilić.

        Prema podacima Registra za rak, Instituta „Batut“, svake godine se u proseku registruju 1.244 novoobolele osobe, dok svake godine, u proseku, 482 žene izgube bitku sa bolešću iako se sa sigurnošću zna da ova vrsta raka pripada grupi najpreventabilnijih, rečeno je na današnjoj konferenciji.

       Evropska nedelja prevencije karcinoma grlića materice, pod sloganom “DAN ZA ZDRAVLJE”, obeležava se od 22. do 29. januara.

A. Jovanović

Check Also

Završena druga faza radova na izgradnji azila za pse u Željkovcu, poziv ljubiteljima životinja da posete prihvatilište, udome i postanu vlasnici novog kućnog ljubimca

Privedeni su kraju radovi na drugoj fazi izgradnje azila za pse u Željkovcu, za šta …