Leskovački studenti nastavljaju školovanje u Nemačkoj

           Dušan Stamenković i Milan Stojanović, studenti Tehnološkog fakulteta u Leskovcu, krajem septembra otputovaće u Nemačku, gde će svoje školovanje nastaviti na Univerzitetu u Trieru. Nakon osnovnih studija, oni su ove godine završili i master studije na novom studijskom programu – Upravljanje materijalnim i energetskim tokovima, i time stekli pravo da jednu godinu provedu na nemačkom univerzitetu i tamo završe master studije.

           Novi studijski program rezultat je Tempus projekta na kome Tehnološki fakultet učestvuje već 15-tak godina i koji je realizovan sa partnerima iz Nemačke, Mađarske, Slovenije i Belgije, dok je stipendiranje studenata obezbeđeno preko Erazmus Mundus fondova Evropske Unije.

           To znači da je naša saradnja sa univerzitetima u inostranstvu jako intenzivirana i moram da priznam da mi je jako drago što su ovi mladi ljudi stekli pravo da nastave studije u Nemačkoj. Oni će dobiti diplomu Univerziteta u Trieru, koju ne moraju da je nostrifikuju više nigde u Evropi i moći će da traže posao gde god požele, rekao je, na današnjoj konferenciji za novinare, dekan Tehnološkog fakulteta, prof. dr  Ljubiša Nikolić.

 

          Studijski program koji smo razvili sa Univerzitetom u Trieru predstavlja zajednički dupli master program. Naši studenti moći će da, završetkom master studija, dobiju najpre diplomu Tehnološkog fakulteta Univerziteta u Nišu, a da se zatim opredele i za nastavak školovanja u Trieru radi dobijanja druge, nemačke diplome, objasnio je profesor Milorad Cakić.  Studijski program je rezultat detaljnog usavršavanja nastavnih planova i programa, što je u početku bio težak zadatak jer se radi o različitim sistemima školovanja i morali smo da razrešimo puno problema vezanih za samu prirodu studija. Napravljen je ovakav jedan kompromis, novi studijski program je akreditovan, i studije se izvode na engleskom jeziku. Zadovoljstvo mi je što su naši studenti, koji su na master studijama za upravljanje materijalnim i energetskim tokovima postigli izvanredne rezultate i ostvarili prosek 9,6, prošli kompletnu proceduru konkurisanja, položili engleski jezik i stekli pravo na dobijanje stipendije i nastavak školovanja u Nemačkoj. Oni su veoma motivisani i drago mi je što će biti u prilici da dostojno prezentuju sebe i naš fakultet.  Nadamo se da će znanja i veštine, koje tamo budu stekli, i mi moći da iskoristimo kako bi ovaj studijski program i dalje razvijali, jer smo u fazi potpisivanja petogodišnjeg ugovora o saradnji i nakon završetka tempus projekta, objasnio je Cakić.

        Za studenta Dušana Stamenkovića, kako sam kaže, odlazak u Nemačku predstavlja izazov i način da stekne novo iskustvo, proširi svoje znanje i upozna nove ljude.

        Imaćemo kontakte sa novim tehnologijama, novim načinima upravljanja otpadom, energijom, novim ekološkim sistemima, energetskom efikasnošću. To će biti novo iskustvo i dobićemo mogućnost da znanje, stečeno na nemačkom univerzitetu, primenimo po povratku u Srbiju, kaže mladi Milan Stojanović.

Check Also

Hiljade Leskovčana dočekalo Novu godinu na Gradskom trgu

Veliki broj Leskovčana i gostiju odlučili su da poslednje minute stare i prve minute nove …