Svođe je selo u opštini Vlasotince koje se nalazi na ušću reke Lužnice u Vlasinu a u podnožju planine Visoka čuka.
Po legendi, selo Svođe je dobilo naziv prema “svođenju” dve reke: u mestu se reka Lužnica uliva u Vlasinu ili “svođenju“ dva puta: jedan prema Crnoj Travi, a drugi prema Pirotu iz pravca Vlasotinca.
U vremenu pod Turcima Srbi u ovom kraju su bežali i naseljavali pobrđa gornjeg dela Povlasinja, pa je tako Svođe naseljeno sa desne strane reke Vlasine, potom i sa leve strane reke Lužnice na strminama prema selu Aleksine i sa desne strane Lužnice – pobrđa Gabrovnika.
Presecanjem puteva, nakon odlazka Turaka iz ovih krajeva, u nizini pored reka su se naseljavali Srbi i tako su postajala zbijena naselja po mahalama pored reke Vlasine i Lužnice, gde su otvarane zanatske radnje i kafane-mejane. Svođe je postalo centar ekonomskog i društvenog života za sva okolna sela ovog dela gornjeg Povlasinja.
Iako je danas situacija malo drugačija, izgleda da se mladi ponovo vraćaju svojim korenima. Daleko od gradske buke u samom centru Svođa nalzi se etno selo Svođe.
Oaza mira koja posetiocima iz Srbije ali i iz susedne Bugarske i Makedonije nudi jedinstveni spoj ukusa i mirisa hrane, ali i neizostavna planinski vazduh koji i po najvećoj vrućini osvežava. Vlasnici ovog objekta su imali ideju da selo ponovo ožive, i da ono postane omiljeno na mapi turističkih destinacija koje treba u Srbiji posetiti.
Ekipa Dnevnika juga posetila je Etno selo “Svođe” i provela jedno prijatno popodne. Čist vazduh i ukusno spremljena domaća hrana po pristupačnoj ceni je nešto što će vas dočekati. Put do Svođa je uglavnom dobar, i brzo se stiže ali se u etno selu uvek traži mesto više pa vam je naš savet da predhodno rezervišete mesto pre nego što krenete na ručak ili vikend.
U nastavku pogledajte kadrove iz objektiva novinarke Dnevnika juga.
Ovaj sadržaj je deo projekta koji je sufinansirala opština Vlasotince. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.