Katalog “Tajne arheoloških depoa” leskovačkih arheologa nezamenljivo štivo svih istraživača arheologije

U četrnaestom broju naučnog časopisa „Arheologija i prirodne nauke“ za 2018. godinu koji izdaje Arheološki Institut u Beogradu i direktor instituta Miomir Korać, ovih dana pojavila se recenzija i pozitivan prikaz kataloga izložbe „Tajne arheoloških depoa“ za koju su prošle godine četiri arheologa Narodnog muzeja u Leskovcu dobili najprestižniju muzeološku nagradu „Mihailo Valtrović“ kao najbolji autorski tim u Srbiji. U pitanju su muzejski savetnik Julijana Pešić, viši kustos Smilja Jović, kustos Vladimir Stojanović i kustos Vladimir Stevanović.

Izvod iz recenzije:
„Autorski tim Narodnog muzeja Leskovac, u sastavu Smilja Jović, Julijana Pešić, Vladimir Stojanović i Vladimir Stevanović dobitnik je prestižne nagrade „Mihailo Valtrović“, koju dodeljuje Muzejsko društvo Srbije (MDS) za izuzetne rezultate u stručnom i/ili naučnom radu u očuvanju, tumačenju i prezentaciji kulturnih dobara, koji predstavljaju istaknuti doprinos razvoju kulture u Srbiji, odnosno za „izložbu godine“ u 2017. godini.

Isti autorski tim potpisuje katalog izložbe u kome su na inspirativan i prijemčiv način, ali i uz poštovanje svih muzeoloških i arheoloških standarda, opisani aspekti rada arheološkog odeljenja leskovačkog muzeja.

Na izložbi su predstavljeni arheološki nalazi, nabavljeni na različite načine, od osnivanja Narodnog muzeja Leskovac, do današnjih dana. Veliki broj izloženih eksponata pohranjen je u depoima muzeja i po prvi put je predstavljen stručnoj i široj javnosti.

Treba naglasiti i da je veliki broj predmeta na izložbi otkriven prilikom relativno skorih arheoloških istraživanja lokaliteta Kamenitica u Maloj Kopašnici, Hisar u Leskovcu i crkvi Svetog Jovana Preteče u selu Jašunja.


Autorski tim kreativno je zamislio temu izložbe i kataloga i na nju uspešno odgovorio, kreirajući publikaciju, pripremljenu na moderan i pristupačan način koja će biti nezamenljiva literatura svih istraživača arheologije ne samo leskovačkog kraja, nego i mnogo šireg prostora.“

Check Also

Vreme pomirenja i praštanja – Slavimo Svetog Aranđela

Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici proslavljaju 21. novembra Svetog Arhangela Mihaila. Pola Srbije svetkuje …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *