Prošle godine, građani i kompanije, za pomoć pojedincima i zdravstvenom sistemu Srbije, donirali su više od 90 miliona evra, zbog čega je naša zemlja, na svetskoj filanstopskoj listi napredovala za 81 mesto.
Ovaj podatak saopštio je Srpski filantropski forum, povodom obeležavanja Evropskog dana fondacija. Prema najnovijim podacima, na Svetskom indeksu davanja, koji već deset godina objavljuje međunarodna organizacija Charitable Aid Foundation (CAF), Srbija je 2020. godine zabeležila izuzetan skok na 48. sa 129. mesta na kome je bila 2018. godine, te postala šesta na listi zemalja koje su najviše napredovale.
Lane je, zabeležena gotovo tri puta veća suma darivanja nego 2019. Ovaj ogromni skok, rezultat je nekoliko faktora: aktivnosti Koalicije za dobročinstvo, formirane par godina ranije, ali je pandemija Kovid 19, snažno podstakla tu motivaciju, kako poslovnog sektoa da napravi veliki iskorak u davanju za opšte dobro.
Građani i kompanije u Srbiji su dokazali da poseduju visok stepen odgovornosti prema javnom interesu i humanost u odnosu na pojedinačne potrebe solidarnosti. Ovaj veliki iskorak govori o potencijalima, da kada je teško, granice dobročinstva i solidarnosti ne postoje. Pandemija je svakako dala veliki impuls ovakvim rezultatima.
Koalicija za dobročinstvo, u susret Nacionalnom danu davanja, apeluje na Vladu da usvoji predloge za ukidanje PDV-a na hranu pred istekom roka trajanja, kako bi se povećao broj donacija, posebno prema najranjivijim grupama.
Kampanja ”Spasimo hranu, spasimo humanost”, koja je u toku, ukazuje na problem nedovoljnih donacija hrane i nudi rešenje, između ostalog kroz solidarnost građana, kompanija i medija, ali i kroz poruku institucijama da stvore uslove u kojima će uništavanje viškova hrane ili one pred istekom roka trajanja,biti nedopustivo, te da svi kapaciteti budu usmereni ka rešavanju problema nedostatka hrane, s kojim se suočavaju najsiromašniji sunarodnici.
U Srbiji su, prema aktuelnim podacima, registrovane 993 fondacije i zadužbine.
Izvor: Srpski filantropski forum