Medicinski otpad je sav otpad koji nastaje u zdravstvenoj ustanovi. Najveći njegov deo čini infektivni otpad, ali on može biti i hemijski, citotoksični i farmaceutski.
Naravno, u zdravstvenim ustanovama nastaje i neopasan otpad, koji je moguće reciklirati. U svetlu aktuelne pandemije, posebnu pažnju izaziva upravo otpad koji je bio u kontaktu sa COVID 19 pozitivnim pacijentima. Strah je u novim okolnostima izazvao pojačanu pažnju na ovu temu i zbog toga mi danas razgovaramo o tome, rekla je prof.dr Maja Nikolić.
-Otpad koji je bio u kontaktu sa pacijentima pozitivnim na korona virus tretira se kao infektivni medicinski otpad, što znači da podleže posebnim procedurama prikupljanja, obeležavanja, transporta i dezinfekcije. Pre nego se odloži, taj otpad mora da se prevede iz opasnog u neopasan, da bi mogao da se deponuje – rekla je prof.dr Nikolić na kursu o aktuelnostima u upravljanju medicinskim otpadom
Na ovom kursu, koji je Zdravstveni savet Srbije akreditovao kao nacionalni kurs prve kategorije, a koji je održan u Poliklinici LEDIS u Leskovcu, rečeno je da se upravljanje medicinskim otpadom tiče svih zaposlenih u zdravstvenim ustanovama.
-Vrlo je bitna kontinuirana edukacija zaposlenih u zdravstvu, jer ova oblast stalno napreduje, a zakonska regulativa koja je uređuje stalno se usklađuje sa zahtevima EU. Potreba je, a i preporuka stručnjaka da se licence lica odgovornih za upravljanje otpadom obnavljaju na dve godine, – kaže prim. dr Ivana Mitić, jedan od predavača na seminaru.
Svaka zdravstvena ustanova u obavezi je da vodi evidenciju o dnevno proizvedenim količinama otpada u njoj, najavljuje kretanje opasnog otpada na portalu Agencije za zaštitu životne sredine, kao i da o tome sačini godišnje izveštaje.
U Jablaničkom okrugu se godišnje istretira oko 30 tona infektivnog medicinskog otpada u lokalnom i centralnom mestu tretmana. Postoje centralna i lokalna mesta na kojima se on tretira. Jedno od centralnih mesta je Zavod za javno zdravlje, gde se sakupljaju i tretiraju sve količine otpada iz primarne zdravstvene zaštite tj.iz domova zdravlja, kao i iz privatnih zdravstvenih ustanova. Opšta bolnica je, s druge strane, lokalno mesto tretmana, odnosno ona je opremljena za tretiranje otpada koji nastane u njoj, od ležećih pacijenata.
Kursu, koji je vrednovan sa 12 bodova za predavače i šest bodava za slušaoce, prisustvovali su zdravstveni radnici iz Zdravstvenog centra Vranje, domova zdravlja u Vlasotincu, Bojniku i Preševu, bolnice Spebo medical, ordinacije Osmeh, Gerontološkog centra u Leskovcui i Poliklinike LEDIS.
(promo)