Na Spomen česmu nastradalim leskovačkim borcima, stradalim u ratovima od 1990. do 1999. godine, položeni su venci, povodom obeležavanja 24 godine od početka Nato agresije na Srbiju
Još jedna tužna godišnjica i buđenje sećanja na taj 24. mart, pre gotovo četvrt veka, kada se 19 članica Nato-a ustremilo na malu Srbiju, sa namerom da je, sprovođenjem akcije ”Milosrdni anđeo”,(kakve li ironije), disciplinuje i dovede u red. Nije trebalo mnogo da se uverimo u njihovo anđeosko milosrđe. Najveću cenu platilo je oko 3.000 vojnika, oficira, policajaca, dobrovoljaca i civila, među kojima je nekoliko desetina dece.
– Bio je to brutalan, jeziv i užasan zločinački i neljudski napad na jednu malo zemlju. U bombardovanju, koje je trajalo 78 dana, gotovo da nema grada koji se nije našao na meti. Nato je izvršio 2.300 udara. Osim ljudskih žrtava, u Srbiji su uništeni privredni objekti, škole, bolnice, spomenici kulture. Nekoliko desetina hiljada Leskovčana, našlo se u vojničkoj uniformi. Jedan deo njih položio je život na braniku otadžbine. Spomenik pred kojim stojimo, zahvalni sugrađani podigli su pre četiri godine. Rane su i dalje sveže zbog strašne tragedije i izgubljenih života. Hvala i slava herojima, rekao je na današnjem Komemorativnom skupu, član Gradskog veća, Andrija Atanacković.
U ime lokalne samouprave, venac je položio gradonačelnik Goran Cvetanović, a potom i delegacije Vojske Srbije, Organizacije boraca veterana ratova od 1991. do 1999. godine, Subnor-a.
Bombardovanje Savezne Republike Jugoslavije, završeno je 10. juna, usvajanjem Rezolucije 1244 od strane Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija. Dan ranije su u Kumanovu, predstavnici Vojske Srbije i Nato-a, potpisali Sporazum o povlačenju srpskih snaga sa Kosova i ulasku međunarodnih trupa.
Ovaj sadržaj je deo projekta koji je sufinansirao grad Leskovac. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.