Privremeno nadzorno telo za praćenje medija tokom izborne kampanje objavilo je smernice za praćenje izborne kampanje, kao i aktivnosti političkih subjekata pre zvaničnog raspisivanja izbora.
U osnovi smernica je uputstvo medijima da omoguće “permanentnu javnu debatu o svim važnim društvenim pitanjima” kao i objavljivanje “različitih i kritičkih mišljenja”.
Smernice se odnose na sve medije u Srbiji, a posebnu obavezu za organizovanje stalne rasprave o važnim društvenim pitanjima imaju javni servisi Radiotelevizija Srbije (RTS) i Radiotelevizija Vojvodine (RTV) .
Obaveza javnih serviusa je da omoguće da se čuju različita mišljenja, i da se organizuje dijalog predstavnika različitih političkih organizacija, organizacija civilnog sektora i kompetentnih građana. U smerniciama se takođe navodi da zbog velikog broja registrovanih stranaka i organizacija mediji pre raspisivanja izbora treba da daju prednost “onim strankama i organizacijama koje su najaktivnije u političkom, odnosno javnom životu, koje su sada ili u prethodnom mandatu zastupljene ili bile zastupljene u Skupštini Srbije i Skupštini Beograda i za koje relevantna istraživanja pokazuju da su u žiži pažnje javnosti, odnosno birača”.
Privremeno nadzorno telo za praćenje medija tokom izborne kampanje pozvalo je medije da, bez odlaganja, uspostave “što uravnoteženiji” odnos prema političkim subjektima i da u programe radija i televizije pozivaju ravnopravno predstavnike vlasti i opozicije.
“Posle raspisivanja izbora, mediji takođe treba da se pridržavaju odredaba Zakona o izboru narodnih poslanika i sva tri medijska zakona, posebno onih odredaba koje se odnose na ravnopravnost, nediskriminatornost i pravila promocije u predizbornoj kampanji” – stoji u objavljenim Smernicama Nadzornog tela za praćenje medija u izbornoj kampanji.
U Smernicama se dodaje i da mediji moraju da vode računa o objavljivanju tarifa za političko oglašavanje u toku predizborne kampanje, uspostavljanju odgovarajućeg distributivnog ključa u vezi sa pravom predstavljanja na javnim medijskim servisima kao i da 10 dana pre dana za glasanje ne mogu izveštavati o zvaničnim javnim skupovima na kojima se otvaraju infrastrukturni i drugi objekti ako na tim skupovima učestvuju javni funkcioneri koji su kandidati za predsednika Republike, poslanike i lokalne odbornike.
Ovo Nadzorno telo formirano je 14. oktobra odlukom Vlade Srbije, po okončanju dijaloga vlasti i opozicije uz posredstvo Evropske unije. Za članove Privremenog nadzornog tela za praćenje medija, na predlog REM-a, imenovani su predsednica Saveta Regulatornog tela za elektronske medije Olivera Zekić, član Saveta REM-a Milorad Vukašinović, izvršna direktorka REM-a Rajka Galin Chertić, generalni sekretar REM-a Milan Todorović, načelnik službe za nadzor i analizu programa emitera REM-a Stevica Smederevac, analitičar projekta u REM-u Srđan Miljković. Na predlog Narodne skupštine imenovani su ispred Socijademokratske partije Srbije Rade Veljanovski, ispred koalicije NADA Zdravko Veselinov, ispred Dveri Milorad Marinković, zatim Peđa Milosavljević ispred pokreta Dosta je bilo i Stevan Ristić ispred Stranke moderne Srbije.