Jablanički, uz Nišavski, Toplički i Rasinski okrug, prednjači po pojavi hvatanja i držanja divljih ptica u zatočeništvu

I pored brojnih apela, upozorenja i kažnjavanja, mnogi prekršioci zakona nastavljaju da direktno ugrožavaju brojne zaštićene divlje vrste ptica. Društvo za zaštitu i proučavanje ptica traži pomoć građana

Nezakonito hvatanje ptica podrazumeva različite aktivnosti koje dovode do uzimanja živih jedinki divljih vrsta iz slobodne prirode, zarad njihovog držanja u zatočeništvu, prodaje ili ubijanja.

U pojedinim regionima Srbije poput Jablaničkog, Nišavskog, Topličkog i Rasinskog okruga, držanje divljih ptica u zatočeništvu učestalije u odnosu na ostatak države. Na meti su najčešće ptice pevačice, a u skorije vreme i grabljivica.

Češljugar (Carduelis carduelis) je najatraktivnija ptica iz porodice zeba u našim krajevima. Zbog šarenog perja i prijatne pesme, vekovima unazad ovu pticu ljudi drže u zatočeništvu. Tek poslednjih decenija ovladano je tehnikama uzgajanja, odnosno razmnožavanja u kaveznim uslovima. Veštački uzgoj mogao bi da smanji potražnju za nezakonito uhvaćenim divljim češljugarima, čiji izlov iz prirode se trenutno procenjuje na više hiljada jedinki godišnje.

Divlje ptice se izlovljavaju uz pomoć klopki, mreža, lepkova i drugih zakonom nedozvoljenih sredstava, a nažalost, veliki broj tek uhvaćenih jedinki, ugine usled povreda i stresa. Hvatanjem živih ptica u prirodi posebno se ističu odgajivači divljih ptica pevačica (tzv. „štiglićari“), ilegalni sokolari i golubari. Mnogi odgajivači hvataju divlje jedinke i radi ukrštanja sa kanarincima i drugim srodnima vrstama, time praktikujući, takođe, zakonom zabranjeno „bastardiranje“. Životni vek ptica koje se drže u zatočeništvu često je kratak zbog ograničenog kretanja, loše ishrane, uznemiravanja i usiljenog razmnožavanja.

Zatočene divlje ptice pojedincima su razonoda, a drugima unosan posao. Nezakonito uhvaćene ptice redovno se pronalaze na crnom tržištu, nude putem internet oglasnika i iznose na pijace i berze životinja.

Zbog ograničenih mogućnosti nabavljanja legalnih ptica grabljivica, za sve popularnije sokolarenje u Srbiji, izvestan broj osoba poseže za uzimanjem ptica iz prirode. Posebno težak problem predstavlja hvatanje divljih ptica grabljivica od strane odgajivača sportskih golubova (visokoletača, pismonoša, prevrtača), koji ih potom neretko ubijaju. Glavni razlog za ovako drastične postupke ogleda se u gubicima koje golubari imaju zbog napada ptica grabljivica na njihove letače.

Grabljivice poput vetruške, jastreba i kopca najčešće se nezakonito uzimaju iz gnezda ili dok su mlade i obučavaju za potrebe sokolarenja. Pored jastreba, sivi i stepski soko česte su žrtve golubara koji koriste klopke sa živim mamcima, kao i golubove „opremljene“ trokrakim udicama. Krupnije grabljivice poput orlova završavaju u mini zoo vrtovima ili kod pojedinaca kojima ove ptice predstavljaju znak prestiža.

U poslednjih deset godina Društvo za zaštitu i proučavanje ptica redovno obilazi izložbe i berze životinja, gde pronalazi brojne prekršaje. Prate se internet oglasnici, a prestupnici prijavljuju. U borbi protiv nezakonitog hvatanja i držanja divljih ptica, puno mogu pomoći i građani, tako što će uočene slučajeve i počinioce prijaviti policiji, i ako je moguće, događaj zabeležiti kroz fotografiju ili video zapis.

U kampanji ”Poslednji let”, Društvo poziva ljubitelje ptica i prirode da obrate pažnju na ove pojave, prepoznaju i prijave krivolov.

Izvor i foto: DZPPS

Check Also

Uhapšen D.M. (1975) zbog polnog uznemiravanja četrnaestogodišnje devojčice

Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Nišu, po nalogu Osnovnog javnog tužilaštva u Nišu, uhapsili su …