Izložbom “Različitost povezuje” u Istorijskom arhivu obeležen Međunarodni dan arhiva

Međunarodni dan arhiva, 9. jun u leskovačkom Istorijskom arhivu obeležen je izložbom “Različitost povezuje” koju su pripremili arivisti iz Leskovca, Niša, Prokuplja, Zaječara i Vranja, a njome su želeli da prikažu život u nekom ranijem periodu.

“Zbirka “VARIA” obuhvata dokumenta koja ne pripadaju nijednom fondu. Postavka je sastavljena od različitih dokumenata i baš ta različitost nas je i povezala i dala ideju za naziv izložbe. Izložena dokumenta svedoče o društveno-ekonomskim i političkim prilikama, životu i radu naših sugrađana. Ovom izložbom su obuhvaćene tapije, razna sudska rešenja, žalbe, izjave, poslovna prepiske, memorandumi, dokumenta o prosveti, kulturi i zdravstvu, dokumenta različitog sadržaja i perioda nastanka ali koja kao takva imaju istorijsku i kulturnu vrednost – kazala je direktorka Istorijskog arhiva Marija Lazarević.

Čast da otvori izložbu imala je član gradskog veća Aleksandra Pavlović.

“Istorijski arhiv ima značajno mesto u kulturnom životu naše sredine pokazala je i lokalna samouprava Grada Leskovca. Stoga je u ovu važnu instituciju kulture do sada, udruženim snagama sa Ministarstvom kulture i informisanja, uloženo preko 14,5 miliona dinara: adaptirana je matična zgrada arhiva, dat je na korišćenje deo stare zubne poliklinike i prilagođen je prostor nameni, opremljen je depo najsavremenijim pokretnim regalima i policama, a deo sredstava uložen je i u nabavku opreme poput skenera, aparata za vlagu i finansiran projekat Mikrofilmovanja- kazala je Pavlovićeva.

Jedna od autora izložbe i direktorka Istorijskog arhiva Niš, Snežana Radović kazala je da srpska arhivistika nikada nije kasnila za evropskom u prilog čemu govori i 75. godina postojanja Arhiva.

“Za ovu izložbu smo zajednički prikupljali arhivsku građu, koja je svedočanstvo nekog vremena na poseban način. Varije prikazuju neki trenutak, ličnost, neko preduzeće, udruženje i taj dokument je često jedini takav i jedino svedočanstvo o tom događaju, ličnosti, ustanovi.“

Inače, arhivisti obeležavanjem ovoga dana žele da da podstaknu i razviju svest javnosti o arhivskoj građi kao kulturnom i spomeničkom blagu koje zaslužuje da bude sačuvano od zaborava, propadanja, uništenja, a prvenstveno kao osnova za pisanje istorije i pamćenje jednog naroda. Jer narod bez istorije i pamćenja kao i pisanih dokumenata koja to potvrđuju, prestaje da postoji.

Check Also

Upozorenje građanima na nepovoljan uticaj vremenskih uslova

Republički hilrometeorološki zavod izdao je upozorenje za područje Srbije na formiranje i povećanje snežnog pokrivača, …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *