Usled širenja epidemije zarazne bolesti COVID-19, Vlada Republike Srbije je 15. marta 2020. godine proglasila vanredno stanje, uz primenu neophodnih mera za očuvanje zdravlja i života ljudi. Vanredne mere su sadržane u Odluci o proglašenju bolesti COVID-19 izazvane virusom SARS-CoV (zaraznom bolešću), kao i pratećim izmenama i dopunama.
Formiran je nacionalni krizni štab sa ciljem da se umanje negativne posledice po privredu i građane, uz koncentraciju na očuvanje radnih mesta i pomoć u održanju likvidnosti tokom trajanja vanrednih okolnosti.
Vlada Republike Srbije donela je Program ekonomskih mera podrške privredi (u daljem tekstu: Program), koji je formiran na osnovu međunarodnog iskustva (usvojenih mera u razvijenim ekonomijama i zemljama u okruženju), preporuka Međunarodnog monetarnog fonda i Evropske komisije, kao i predloženih mera domaćih poslovnih asocijacija.
Pravni okvir za sprovođenje Programa ekonomskih mera predstavlja Uredba o fiskalnim pogodnostima i direktnim davanjima privrednim subjektima u privatnom sektoru i novčanoj pomoći građanima radi ublažavanja ekonomskih posledica nastalih usled pandemije COVID-19 (u daljem tekstu: Uredba).
Uredbom se uređuju fiskalne pogodnosti i direktna davanja iz budžeta Republike Srbije privrednim subjektima u privatnom sektoru (u daljem tekstu: mere) radi ublažavanja ekonomskih posledica zbog širenja virusa COVID-19.
Program podrazumeva efikasnu primenu fiskalnih mera bez suvišnih procedura, kako bi pomoć pravovremeno stigla onima kojima je najpotrebnija. Takođe, mere su privremenog karaktera, kako u pogledu direktnih plaćanja, tako i odlaganja, odnosno umanjenja određenih poreskih obaveza.
UPUTSTVO ZA PRIMENU UREDBE
UREDBA o pomeranju roka za podnošenje tromesečnih izveštaja o realizaciji godišnjeg, odnosno trogodišnjeg programa poslovanja za vreme vanrednog stanja nastalog usled bolesti COVID-19 izazvane virusom SARS-CoV-2