Grantove u opremi, prosečne vrednosti 2.400 evra, dobilo je 40 malih i mikro privrednika i preduzetnika za obavljanje uslužnih i zanatskih delatnosti
Danijela i Srđan Rančić iz Grdelice su podstanari i pokušavaju da razviju i prošire sopstveni posao. U takvoj situaciji, kažu, nečija pomoć ti da snagu da radiš još vrednije i da se potpuno posvetiš cilju:
– Samo oni ljudi koji su u privatni posao ušli od nule, znaju šta znači podrška na početku. Ova sredstva, koja ćemo iskoristiti za kupovinu cepača, jer se bavimo izradom gajbica i boks paleta za cepano drvo su, za nas, trenutno prevelika. Do sada smo plaćali radnike da sve operacije obavljaju ručno, pa kad izmirimo troškove, ostane nam vrlo malo. Sa ovom mašinom to ćemo moći sami, što znači i da ćemo moći da se definitivno osamostalimo, jer se radi o porodičnom poslu.
Danijela nema reči, kojom bi izrazila zahvalnost gradu i Organizaciji ”Help”:
– Najpre nismo mogli da verujemo kad su nas obavestili da smo izabrani. A potom je nastalo slavlje, toliko smo se ovoj pomoći obradovali, jer sami nikada ne bismo mogli da izdvojimo tolike pare. Moram da pohvalim ljude iz lokalne samouprave i ”Helpa”, koji su bili strpljivi, odgovarali na sva naša pitanja, pomagali oko prijave, bili ljubazni i predusretljivi.
Ova Grdeličanka jedna je od 13 žena, koja je dobila donaciju u opremi, a ugovore je danas dobilo i 27 muškaraca. Oni će, kako su naveli u svojim prijavama, obavljati uslužne i zanatske poslove, a 12 podržanih malih biznisa, biće u obavezi da zaposli po jednog radnika.
– Ukupna vrednost projekta je 96 hiljada evra, a učešće grada je 33,6 hiljada. Ovo je deveti projekat, koji u saradnji sa lokalnom samoupravom sprovodi ”Help”. Do sada je sa više od 1,1 milion evra podržano 336 korisnika, sa stepenom održivosti biznisa od 80%. Ove godine će mali i mikro biznisi dobili opremu za proširenje delatnosti u oblasti: reciklaže, štampe, knjigovodstva, ugostiteljstva, građevinstvu, prehrambenoj industriji, proizvodnji metalne galanterije itd. Kroz male biznise se povećava zaposlenost i lokalna samouprava na različite načine podstiče sugrađane da se otisnu u preduzetničke vode, reči su gradonačelnika Gorana Cvetanovića, kojima je pozdravio prisutne na ceremoniji potpisivanju ugovora.
Brankica Đorđević, samohrana majka, koja se bavi izradom dekorativnih predmeta od papira i kartona, naglasila je da u svakom poslu, pored truda, volje i talenta, treba imati alat, a njoj je bilo nezamislivo teško da prikupi sumu novca potrebnu za nabavku opreme.
U sličnoj situaciji je bio i Milan Petković, opredeljen za proizvodnju peciva, kolača i hleba. Tek formiranoj porodici će, uz nove mašine, lakše obezbeđivati egzistenciju, zbog čega je zahvalan gradu i ”Help-u”.