Na konferenciji za medije leskovačkog odbora Narodnog pokreta Srbije obelodanjen je početak rada Ženske mreže NPS. Dragan Stošić, poverenik NPS-a, kaže da su u svim gradovima gde NPS ima svoje odbore postoji i ženska mreža.
„Mreža će se baviti temama kao što su planiranje porodice, socijalna zaštita žena, porodično nasilje, mobing na poslu i u politici, problemima socijalno ugroženih grupa… Inače, ovih dana je u javnost izašao podatak da su pronevereni milioni evra iz budžeta Ministarstva za brigu o porodici na fiktivno održane seminare o vršnjačkom nasilju po školama. Za obuku foruma mladih sa invaliditetom potrošeno je 5,6 miliona dinara. Podsećam i da je Zoran Đorđević, bivši ministar, ženama čestitao 8. mart neprimerenim stihovima za tu priliku, pa se izvinjavao, pa Bratislav Gašić koji je uvredio novinarke, pa se i on izvinjavao, pa je opet postao ministar… Treba proveriti i da li je ministar Ratko Dmitrović znao da li se novac troši na fiktivne obuke. Zato je potrebno promeniti vlast i preispitati trošenje para iz budžeta, a da bi se to uradilo pozivam naše sugrađane da na izborima zaokruže broj 4 za lokalne i broj 7 za republičke izbore.“
Jelena Dimitrijević je govoreći o planovima Ženske mreže NPS-a rekla da prava politika ne treba da bude borba za vlast, već glas naroda i povezivanje tog glasa ss državom.
„Ovo telo će nam pomoći da se čuju ti tihi glasovi sa nadom da nešto promenimo na bolje za one kojima je teško da govore ui svoje ime. Baveći se osetljivim grupama i njihovim problemima, mi smo razredili strategiju o planiranju porodice, zaštiti od nasilja, porodičnim subvencijama, dečjoj nezi… To podrazumeva donošenje zakona i politiku nadzora za njihovo sprovođenje u tim oblastima. Mi imamo zakone, da se razumemo, ali je problem nadziranje i zbog toga se i dešava da novac ide tamo gde ne treba.“
Dimitrijevićeva je najavila i početak kampanje „16 dana aktivizma“ koja se bavi borbom za ženska prava i trajaće do 10. decembra, gde će biti održane dve tribine.
Dragoslava Spasić ukazuje na 25. novembar, Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama.
„Ova vrsta nasilja predstavlja značajni javno-zdravstveni problem, sa dubokim socijalnim, zdravstvenim i ekonomskim posledicama za pojedinca, porodicu i društvo u celini. To je jedan od najrasprostranjenijih oblika kršenja ljudskih prava. Obaveza svakog društva je da javno zagovara politiku suzbijanja diskriminacije i da promoviše kulturu tolerancije. Žene koalicije “Srbija protiv nasilja“ su se ujedinile u toj borbi i prevenciji nasilja nad ženama i devojčicama i težimo stvaranju Srbije bez nasilja i femicida.“