Gradska kuća Bore Piksle: Spomenik prošlom vremenu i duhu Leskovca

U srcu Leskovca, više od jednog veka, stoji jedna od najlepših kuća građenih u balkanskom stilu. Ova građevina, poznata kao Gradska kuća, i dalje prkosi vremenu i budi uspomene na nekadašnji gradski život.

Sagrađena je za Dimitrijević Antanasija, predsednika prvostepenog suda u Leskovcu, i njegovu suprugu Daru, te posvećena njihovom sinu, Borislavu Dimitrijeviću Piksli, rođenom 1913. godine. Piksla je bio agronom, reditelj i glumac, osnivač i direktor Leskovačkog pozorišta, ali je, nažalost, stradao mlad, 1942. godine, za vreme fašističke okupacije.

Kuća Bore Piksele svojim očuvanim balkanskim šarmom podstiče ljudsku maštu i preplavljuje posetioce slikama starog Leskovca. Sa staklenim vitrinama, čipkanim posteljinama, ručno tkanim ćilimima, limenim stonjacima i bronzanim predmetima, ovaj objekat priziva slike prošlih vremena, kada su se za stolovima u tihim sobama kuće razmenjivale priče i intrige. Drvene stepenice škripe pod koracima, dok se posetioci penju do sobe poznate kao “gostinsku”, koja čuva duh nekadašnjih gradskih susreta.

Jedan od neobičnih trenutaka vezanih za ovu kuću, zabeležen je u sećanjima zaposlenih. Pre desetak godina, jedan od članova obezbeđenja, nakon regularne kontrole objekta, ispričao je kako je naišao na neobičnu situaciju. Sedeći u prizemlju, čuo je škripanje stepenica, kao da neko silazi. Kada je otišao do vrata, video je ženu u beloj haljini sa podignutom kosom, nasmejanu i veselu, kako silazi stepenicama. Međutim, kada su im se pogledi sreli, ona je nestala. Iako se to može povezati sa slučajnim događajem, mnogi zaposleni su iznosili slična zapažanja, što je izazvalo tihu misterioznost oko ovog objekta.

Danas, Gradska kuća Bore Piksle proglašena je za spomenik kulture i čini važan deo kulturne baštine Leskovca. U njoj se nalazi stalna etnografska postavka Narodnog muzeja.

Svake godine, svi posetioci Leskovca, bilo da dolaze zbog roštiljade, karnevala ili drugih manifestacija, obavezno posete ovu kuću koja čuva jedno prošlo vreme. Leskovac, kao grad sa bogatom tradicijom, ponosno čuva ovaj objekat, koji u svom izvornom obliku i dalje odoleva vremenu i čuva sećanje na veliki deo svoje istorije.

Ovaj sadržaj je deo projekta koji je sufinansirao grad Leskovac. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

Check Also

Leskovčani ubedljivi protiv Zrenjaninaca: Zdravlje – Proleter 99:81

Košarkaši Zdravlja pobedili su večeras u Leskovcu ekipu Proleter Naftagasa iz Zrenjanina rezultatom 99:81 (27:27, …