Opština Bosilegrad dobila je danas sanitet za Dom zdravlja i specijalno vozilo za javno komunalno preduzeće – donaciju Vlade Japana, vrednu 103.450 evra, za borbu sa posledicama migrantske krize.
Donaciju je uručio ambasador Japana u Srbiji Ðuići Takahara, u prisustvu ministra za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Aleksandra Vulina, koji je poručio da se politika Vlade Srbije, kada je u pitanju migranstka kriza, neće menjati.
– Bićemo humani, organizovani, ali ćemo, naravno, voditi računa o interesima našeg stanovništva i o našem načinu života”, rekao je Vulin koji je prethodno sa ambasadorom Takaharom obišao Privremeni prihvatni centar za migrante u Bosilegradu. Vulin je rekao da će, kao i do sada, svakome biti mogućeno da zatraži azil u Srbiji, da zatraži zaštitu, a o svakom zahtevu će se odlučivati u skladu sa zakonom.
– Na prvom mestu je to humanost, human odnos prema ljudskim bićima, ali svakako i borba i potreba da građani Srbije budu sačuvani i zaštićeni, da mogu da nastave sa svojim životom”, rekao je Vulin. Kako je dodao, sve što se uloži u bilo koji od objekata koji služi migrantima ili svako vozilo ili hrana koje se obezbede da bi se zadovoljila neka od njihovih potreba, je i pomoć lokalnom stanovništvu.
– Sve što se uloži u infrastrukturu ostaće građanima Srbije, Bosilegrada, a svaka pomoć koja dođe do nas, na kraju će biti iskorišćena za poboljšanje uslova i kvaliteta života naših građana”, podvukao je ministar. Vulin je naveo i da budžetska sredstva za sve što je potrebno migrantima nisu srpska budžetska sredstav i ne plaćaju ih poreski obveznici Srbije.
– Srbija nije izazvala migrantsku krizu i ne bi bilo korektno da se sama nosi sa njenim posledicama. Zahvaljujući i blateralnim donatorima, kakav je Japan, ali i pomoći međunarodnih organizaija i EK, možemo da kažemo da uspevamo da se nosimo sa krizom, izmirujemo troškove, ali ne na račun budžeta Srbije”, rekao je Vulin. Vulin se zahvalio ambasadoru Takahari i zbog ličnog doprinosa i napora da se pomogne Vladi Srbije u borbi sa posledicama migrantske krize, ali i na tome što je Vlada Japan, preko njihove ambasade, za razne projekte iz obalsti socijalne zaštite već donirala više od 500.000 evra.
– Japan i njihova pomoć i podrška je utoliko dragocenija što se Japan ne suocacva sa posledicama migranstke krize. Oni nemaju taj problem, ali razumeju nas i hoće baš nama da pomognu. Tako se ponašaju pravi prijatelji”, rekao je Vulin.
Ministar se zahvalio i građanima Bosilegrada na, kako je rekao, izuzetno dobrom odnosu prema migranitma i prema Vladi Srbije, kojoj su time mnogo pomogli.
Naše najlepše lice, svih građadna, pokazalo se baš u migrantkoj krizi, podvukao je Vulin i dodao da svet ume to da ceni.
– Kada su mnogi očekivali da će sve one laži koje su se o nama pričali decenijama pokazati kao istina, o tome da smo nekakvi loši ili nehumani ljudi, kada su sve te laži došle pred istinu migrantske krize pokazalo se da su građani Srbije humani, čestiti i hrabi ljudi koji razumeju tuđu muku”, kazao je Vulin.
Ambasador Japana Ðuići Takahara je poručio da Vlada Japana smatra da je važno pruziti humanitarnu pomoć migrantima, ali i podršku razvoju opština koje prihvataju izbeglice, s ozbirom na dugoročnost migrantskog problema.
– Nastavljamo da pružamo pomoć opštinama, kako bi unapredile javne usluge. Nadam se da će budućnost migranata i izbeglica biti puna nade i da će se stvoriti uslovi za njihov bezbedna povratak u domovinu”, rekao je Takahara.
On je kazao da je Dom zdravlja u Bosilegradu imao poteškoća da odgovori na sve pozive lokalnog stanovništa, zbog manjaka vozila i dodatnog transporta izbeglica koji je pogoršao situaciju.
– Ovim projektom je obezbeđeno novo vozilo i ockeujemo da će Dom zdravlja moći da odgovori na sve pozive hitne pomoći, čak i u onim situacijama kada se vozilo koristi za prevoz izbeglica”, rekao je Takahara.
On je dodao da je siguran i da će obezbeđivanjem posebnog vozila za smeće i kontejnera biti poboljšani sanitarni uslovi u Bosilegradu.
Inače, ukupan iznos japanske pomoći kroz projekte za osnovne potrebe stanovništva (POPOS) u Srbiji od 1999. godine dostigao je 12,4 miliona evra.