Divlje deponije i reciklabilni otpad, najveći ekološki izazovi opštine Medveđa

Iako se, što zbog ekstremno pogodnog geografskog položaja, što zbog malog broja industrijskih zagađivača, Medveđa može smatrati malom ekološkom oazom na jugu Srbije, i ova opština se suočava sa posledicama koje sobom nose razvoj potrošačkog društva i savremene tehnologije.

Opština Medveđa je upravljanje komunalnim otpadom na svojoj teritoriji poverila Kompaniji ”Porr-Werner i Weber” , sa kojom je ugovor potpisan 2008. godine, ali problem divljih deponija, nažalost, nije rešen.

– Obzirom na razuđenost terena, površinu opštine, navike stanovništva, životni standard i nedovoljno visoku ekološku svest, divlja odlagališta smeća i dalje se formiraju, čime se ozbiljno ugrožava životna sredina i ruži izgled predivne prirode. Na ovoj teritoriji neprekidno egzistira 4-5 većih ili manjih deponija komunalnog i ostalog otpada, koje se uklanjaju prema godišnjem planu JKP ”Obnova” i nalogu komunalne inspekcije. Deponije su jedan od ozbiljnih ekoloških izazova koje lokalna samouprava uporno pokušava da reši. Dok radimo na njihovom uklanjanju i merama prevencije za stvaranje novih, trudimo se da, kroz edukaciju, jačamo svest građana o značaju životne sredine i pravilnom postupanju sa otpadom, kaže za Dnevnik juga, Jadranka Ćirić, šefica Sektora za ekologiju pri Opštinskoj upravi.

Prema mapi divljih deponija u Srbiji, na teritoriji Medveđe ih je šest: dve, ukupne površine 400 kvadratnih metara, na kojima, po proceni ima oko 3 tone otpada, nalaze se u samoj varošici. U Donjem, Srednjem i Gornjem Bučumetu, postoji po jedno odlagalište, svako sa najmanje tonom i po smeća. Poslednje je registrovano u Rujkovcu.

– Prošle godine smo sa Ministarstvom za zaštitu životne sredine realizovali projekat ”Sanacija divljih deponija”, vredan nešto više od 2 miliona dinara, od čega je država obezbedila 1,5 milion, a ostatak opština. On je podrazumevao čišćenje nelegalno odloženog otpada sa javne površine, sa četiri lokacije, zatim odvoženje i deponovanje komunalnog otpada na regionalnu deponiju ”Željkovac” u Leskovcu. Projekat smo realizovali u saradnji sa Preduzećem ”Obnova” iz Medveđe i PWW iz Leskovca.

 Na mestima sa kojih je otpad uklonjen, postavljene su table sa kontakt telefonima nadležnih kojima treba prijaviti nelegalno odlaganje i komunalne inspekcije. U preventivne mere spada i postavljanje većih kontejnera na rizičnim lokacijama, kaže Ćirićeva.   

 Odsek za inspekcijske poslove i Služba za zaštitu životne sredine su, u saradnji sa školama svake godine organizovale čišćenje divljih deponija, ali se tokom prošle i pretprošle od ove prakse odustalo, zbog pandemije.

Specifičan izazov, prema njenim rečima, predstavlja odlaganje posebnih tokova otpada.

– To se, pre svega, odnosi na istrošene baterije i akumulatore, otpadna ulja, gume, ambalažni i elektronski otpad, fluorescentne cevi, PCB/PCT otpad sa azbestom i havarisana vozila. Rešavanje ovog problema se planira kroz izgradnju ”Centra za odvojeno sakupljanje reciklabilnog otpada” odnosno Reciklažnog dvorišta. To je nadzirano i dodatno opremljeno mesto, namenjeno razvrstavanju i privremenom skladištenju posebnih vrsta otpada, sa posudama za odlaganje različitih vrsta otpada. Naravno, najpre je potrebno obezbediti finansijska sredstva za njegovu izgradnju, ali moram reći da bi za opštinu Medveđa to bilo zadovoljavajuće rešenje.

Govoreći o planovima, Jadranka Ćirić ističe da je ekološki prioritet svakako uspostavljanje integralnog sistema upravljanja otpadom.

– Niz je aktivnosti, kroz koje bi on trebalo da bude realizovan: odvojeno prikupljanje posebnih tokova otpada iz domaćinstva, obezbeđenje infrastrukture, putem reciklažnih ostrva, na primer, izgradnja malopre pomenutog centra, organizacija prikupljanja glomaznog otpada, obezbeđenje podrške javnosti i svih učesnika u sistemu.

Ona se, ipak, slaže da je najdelotvorniji način za očuvanje životne sredine-prevencija, koja podrazumeva podizanje nivoa svesti svih društvenih činilaca, od privrede do građana, o značaju ekologije.

Ovaj sadržaj je deo projekta koji je sufinansirala opština Medveđa. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

Check Also

Gradonačelnik Goran Cvetanović čestitao Aranđelovdan

Povodom slave Aranđelovdana gradonačelnik Leskovca dr sci. med. Goran Cvetanović uputio je čestitku u kojoj …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *