Danas obeležavamo Dan primirja u Prvom svetskom ratu

Danas je Dan primirja u Prvom svetskom ratu i ovaj praznik se u Republici Srbiji obeležava neradno. Ovaj praznik podseća na dan kada su 11. novembra 1918. godine u 11:00 u posebnom železničkom vagonu maršala Fernanda Foša u šumi u blizini Kompjenju u Francuskoj Sile Antante potpisale primirje sa Nemačkom i time okončale Prvi svetski rat.

Sporazumom iz Kompjenja dogovoren je prekid vatre, povlačenje nemačkih trupa, razmena zarobljenika, sporazum o ratnoj odšteti i uništavanju nemačkih ratnih brodova i podmornica.  Amblem ovog praznika je cvet Natalijina ramonda, ugrožena vrsta u Srbiji.

Ovu biljku u okolini Niša otkrio je dvorski lekar kralja Milana Obrenovića, Sava Petrović. On ju je zajedno sa Josifom Pančićem opisao i dao joj ime po kraljici Nataliji Obrenović. Osim cveta Natalijine ramonde u amblemu praznika pojavljuje se i motiv Albanske spomenice koja se nalazi iznad cveta. Po pravilu, ovaj amblem se nosi na reveru u nedelji koja prethodi prazniku, kao i na sam dan praznika.

Prvi svetski rat počeo je 28. jula 1914. godine, a završio se 11. novembra 1918. godine, da bi konačan  mir bio potpisan u Versaju 28. juna 1919. godine. U njemu su bila sukobljena dva vojna saveza, prvi okupljen oko Trojne Antante, a drugi Savez Centralnih sila. Trojna Antanta bio je savez između Ruske imperije, Francuske republike i Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Irske, dok su Savez Centralnih sila sačinjavali Austrougarska, Nemačka, Osmansko carstvo, a od 1915. godine i Bugarska. Ovaj rat u istoriji bio je poznat pod imenom Veliki rat, Svetski rat, Rat koji će okončati sve ratove, Kajzerov rat, Rat nacije, Rat u Evropi, Rat za pravdu. Naziv Prvi svetski rat prvi put upotrebio je nemački filozof Ernst Hekel. Broj žrtava u Prvom svetskom ratu je predmet brojnih rasprava. Procene za žrtve u ratu variraju u velikom stepenu, a one sadrže i žrtve Ruskog građanskog rata, Jermenskog genocida, kao i žrtve nastale usled španske groznice, kao i tifusa u Srbiji. Oko 70 miliona ljudi bilo je pod oružjem, od toga oko 60 miliona u Evropi, a posledice su bile da je ubijeno više od 15 miliona ljudi,a oko 20 miliona ranjeno. Kao posledica Prvog svetskog rata, za vreme Pariske mirovne konferencije 1919/1920. godine osnovano je Društvo naroda ili Liga naroda sa sedištem u Ženevi. Cilj ove organizacije bilo je razoružavanje, sprečavanje rata, rešavanje razmirica izmedju zemalja putem pregovaračke diplomatije.

Check Also

Gradonačelnik Goran Cvetanović čestitao Aranđelovdan

Povodom slave Aranđelovdana gradonačelnik Leskovca dr sci. med. Goran Cvetanović uputio je čestitku u kojoj …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *