Danas je Dan primirja u Prvom svetskom ratu i ovaj praznik se u Republici Srbiji obeležava neradno. Ovaj praznik podseća na dan kada su 11. novembra 1918. godine u 11:00 u posebnom železničkom vagonu maršala Fernanda Foša u šumi u blizini Kompjenju u Francuskoj Sile Antante potpisale primirje sa Nemačkom i time okončale Prvi svetski rat.
Sporazumom iz Kompjenja dogovoren je prekid vatre, povlačenje nemačkih trupa, razmena zarobljenika, sporazum o ratnoj odšteti i uništavanju nemačkih ratnih brodova i podmornica. Amblem ovog praznika je cvet Natalijina ramonda, ugrožena vrsta u Srbiji.
Ovu biljku u okolini Niša otkrio je dvorski lekar kralja Milana Obrenovića, Sava Petrović. On ju je zajedno sa Josifom Pančićem opisao i dao joj ime po kraljici Nataliji Obrenović. Osim cveta Natalijine ramonde u amblemu praznika pojavljuje se i motiv Albanske spomenice koja se nalazi iznad cveta. Po pravilu, ovaj amblem se nosi na reveru u nedelji koja prethodi prazniku, kao i na sam dan praznika.
Prvi svetski rat počeo je 28. jula 1914. godine, a završio se 11. novembra 1918. godine, da bi konačan mir bio potpisan u Versaju 28. juna 1919. godine. U njemu su bila sukobljena dva vojna saveza, prvi okupljen oko Trojne Antante, a drugi Savez Centralnih sila. Trojna Antanta bio je savez između Ruske imperije, Francuske republike i Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Irske, dok su Savez Centralnih sila sačinjavali Austrougarska, Nemačka, Osmansko carstvo, a od 1915. godine i Bugarska. Ovaj rat u istoriji bio je poznat pod imenom Veliki rat, Svetski rat, Rat koji će okončati sve ratove, Kajzerov rat, Rat nacije, Rat u Evropi, Rat za pravdu. Naziv Prvi svetski rat prvi put upotrebio je nemački filozof Ernst Hekel. Broj žrtava u Prvom svetskom ratu je predmet brojnih rasprava. Procene za žrtve u ratu variraju u velikom stepenu, a one sadrže i žrtve Ruskog građanskog rata, Jermenskog genocida, kao i žrtve nastale usled španske groznice, kao i tifusa u Srbiji. Oko 70 miliona ljudi bilo je pod oružjem, od toga oko 60 miliona u Evropi, a posledice su bile da je ubijeno više od 15 miliona ljudi,a oko 20 miliona ranjeno. Kao posledica Prvog svetskog rata, za vreme Pariske mirovne konferencije 1919/1920. godine osnovano je Društvo naroda ili Liga naroda sa sedištem u Ženevi. Cilj ove organizacije bilo je razoružavanje, sprečavanje rata, rešavanje razmirica izmedju zemalja putem pregovaračke diplomatije.