DAN GRADA: Naučni skup u Leskovcu o kulturno istorijskoj baštini i stradanju i razaranju Leskovca za vreme i posle drugog Svetskog rata

U Leskovcu je danas zvanično otvoren veliki naučni skup pod nazivom “Kulturno – istorijska baština juga Srbije” koja je okupila naučnike iz više oblasti iz čitave Srbije.

Na ovom skupu bilo je reči o završetku Drugog svetskog rata, kao i o posledicama uspostavljanja novog političkog poretka na srpskim etničkim prostorima.

„Osam decenija je dovoljno dug period da se osvrnemo na dostignuća nastala nakon pobede nad fašizmom. Jedno od najvećih kulturnih dostignuća našeg grada je otvaranje gradskog muzeja, Narodnog muzeja u Leskovcu koji 76 godina brine o kulturno istorijskom nasleđu našeg grada i koji je nosilac najprestižnijih domaćih i stranih nagrada. 76 godina Narodni muzej u Leskovcu sakuplja, obrađuje, čuva i izlaže kulturno – istorijsko blago južne Srbije. Za svojih 76 godina muzej je izgradio reputaciju jedne ozbiljne ustanove koja svom poslu pristupa na profesionalan način. Kako je rastao muzej, tako je i skup rastao, tako su i teme postale šire, povećan je broj izlagača, dobio je i međunarodnu notu, a radovi su svojim kvalitetom podigli jedan od najstarijih muzejskih časopisa, Leskovački zbornik, do najviše naučne kategorije u našoj zemlji“, rekao je gradonačelnik Cvetanović dodavši da sadašnje generacije moraju da se potrude da promene sadašnjost kako bi budući naraštaji imali bolju i kvalitetniju budućnost.

Skup je dobio lokalnu, ali i širu nacionalnu dimenziju i značaj što potvrđuje i veliki broj pristiglih naučnih radova od kojih je 37 prihvaćeno.

Današnjem događaju prisustvovao je i državni sekretar u Ministarstvu kulture i informisanja i predsednik UO Narodnog muzeja prof. dr Dejan Antić, kao i rektor Univerziteta u Nišu, prof. dr Jovan Stepanović.

„Današnji datum je idealna prilika da sa ove distance sagledamo sve istorijske potrese, koji su obeležili prošlost južnog pomoravlja, ali i svih srpskih zemalja, tokom nacističke okupacije. Drugi svetski rat je u Leskovcu i dalje jako bolna tema, a neki od razloga za to su brojne civilne žrtve i bratoubilački ratovi, kao i ogromna ratna razaranja, koja se vezuju za ovo područje“.- rekao je državni sekretar Dejan Antić.

Antić je naglasio da je Leskovac postao svojevrsni simbol stradanja srpskig gradova u drugom Svetskom ratu: stradao je od nemačkih i bugarskih okupatora koji su sprovodili teroro na ovom području uz kolektivna streljanja, stradali su brojni Leskovčani u bratoubilačkom ratu partizana i četnika na obroncima okolnih planina, stradao je Leskovac i od saveznika koji su razornim bombardovanjem uništili veći deo grada, ali je prema Antićevim rečima Leskovac stradao i posle drugog Svetskog rata nakon uspostavljanja novog režima kada je streljan ili bio po zatvorima veliki broj Leskovčana.

Jubilarni dvadeseti naučni skup, četrdeset godina se bez prestanka održava u Narodnom muzeju u Leskovcu.

Check Also

Uhapšen Leskovčanin (51) osumnjičen da je kamionom u Bojniku udario pešaka (83) koji je preminuo u Opštoj bolnici Leskovac

Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Bojniku uhapsili su D. M. (1973)  iz okoline Leskovca, zbog …