Caričin grad – „očima“ drona i majstora 3D animacije (VIDEO)

      Pod okriljem Saveta Jablaničkog okruga, blago arehološkog lokaliteta Caričnog grada (Justinijana Prima) trebalo bi da postane deo bogate turističke ponude Srbije iz rimskog perioda.

 

      Naredne godine počeće radovi na njegovoj restauraciji i konzervaciji, a biće podignuta i zaštitna konstrukcija kako bi konačno postao dostupan svakom posetiocu ovog arheološkog lokaliteta iz šestog veka za koji se veruje da ga je podigao rimski car Justinijan I.

     Bojan Jović, direktor Turističke organizacije Lebana kaže da će nakon 14 vekova početi „novi“ život ovog grada, ovog puta u cilju njegove turističke promocije.

    „Pokušaćemo da svim savremenim sredstvima približimo posetiocima ovaj lokalitet ali i da adekvatnim  prezentacijama inspirišemo ljude iz čitavog sveta da posete Srbiju i Caričin grad. Jedan segment toga je snimak lokaliteta dronom koji nam je za potrebe turističke promocije ustupio dugogodišnji istraživač lokaliteta i arheolog dr Vujadin Ivanišević, otkriva nam Jović.

       Caričin grad imao je sve sadržaje kao i najveće rimske metropole samo što su oni manjih dimenzija. Imao je vodovod, kanalizaciju, fontane, veliku cisternu i vodotoranj, nekoliko javnih kupatila, pet mostova, branu, jezero, žitnicu, pet sistema odbrane kao i principiu, sedište vojnog komandanta i arhiepiskopiski dvor. Sve ulice Caričinog grada su imale natkrivene trotoare, pa je ličio na mediteranske gradove. Na ovom lokalitetu je pronađeno šest carskih i 25 crkvenih pečata, a među njima i pečat arhiepiskopa Jovana koji se pominje u izvorima toga doba.

       Domaći i stručnjaci iz Francuske, Nemačke, Belgije i Turske, pre dve godine otkrili su ostatke kamiljih kosti, urmi, maslina i grožđa. Caričin grad je živeo samo 80 godina, ali je važan istraživačima i zbog toga što na tom mestu, pre ali ni posle, nikada ništa nije građeno.

[iframe width=”560″ height=”315″ src=”https://www.youtube.com/embed/ctu5VWjgGSE” frameborder=”0″ allowfullscreen ]

Check Also

Zelena poljoprivreda i zdravlje zajednice: Prirodno za bolje sutra

Poljoprivreda u južnim krajevima Srbije, posebno u opštinama poput Lebana, predstavlja osnovni izvor prihoda za …