Po predanju, bila je sestra Svetog Ilije, pa se zato, za moguće vremenske nepogode, grmljavinu i grad, kaže da brat i sestra razgovaraju.
Blaga Marija je veoma poštovana kod Srba, posebno među ženama. Ustvari se praznuje u spomen na Mariju Magdalenu, rodom iz gorskih predela Sirije, odnosno grada Magdale, zbog čega je i dobila ime Magdalena. U mladosti je bila grešnica, ali ju je Isus izbavio, pa je kasnije postala njegova učenicam pratila ga i slušala njegove propovedi.
Inače, Marija Magdalena se u Žitijima svetih pominje kao ”mironosnica ravnoapostolska”. Zajedno sa Presvetom Bogorodicom je tugovala pod raspetim Hristom na Golgoti i tri puta je posetila njegov grob.
Spada u nepokretne praznike i, iako nije crvenim slovima upisan u crkveni kalendar, danas se, kao ni na Ognjenu Mariju i Svetu Petku, ništa ne radi u kući niti u polju, da se svetica ne bi uvredila.
Postoji običaj da na ovaj praznik žene treba da zamisle želju, zapale sveću i pomole se svetiteljki. Narod veruje da, ako na njen praznik, žene odu u crkvu, pomole joj se i zapale sveću, mogu tražiti ispunjenje jedne želje i svetiteljka ih svakako neće odbiti.