Danas će 456 vlasnika poljoprivrednih gazdinstava koja su registrovana u gradu i okolnim mestima primiti uplatu subvencije u visini od 17,2 miliona dinara.
Od ukupno 994 odobrenih prijava, četiri se odnose ne meru investicije za unapređenje i razvoj ruralne infrastrukture i usluga (bušenje bunara). Odobreno je ukupno 468,000.00 dinara, a poljoprivrednicima je vraćeno 60% sume bez obračunatog PDV-a.
Jedna od njih je i Danijela Stefanović iz Gornjeg Stopanja koja za početak poljoprivredne sezone planira sadnju jagoda i pečuraka. Prema njenim rečima, novac koji je grad izdvojio za ovu investiciju za nju predstavlja veliku olakšicu, ali i podsticaj da nastavi da ulaže u proizvodnju s obzirom na to da trenutno gradi halu za proizvodnju pečuraka u dvorištu.
U Donjem Stopanju živi Slobodan Dimitrijević koji se već nekoliko godina bavi pčelarstvom, dok je ljubav i znanje o poljoprivredi nasledio od oca Jovice koji se desetak godina unazad bavi voćarstvom. Oni su preko svog gazdinstva aplicirali za dve mere preko kojih su nabavili vrtilicu za med i atomizer za prskanje koji će im olakšati proizvodnju ali i omogućiti da vraćena sredstva dalje ulože.
„Sin ima preko dvadeset košnica i ja mu pomažem koliko mogu, mnogo nam znači ova pomoć grada jer smo uložili skoro 200.000 dinara, tako da ćemo od subvencije kuputi još neku mašinu,“ – kazao je gospodin Dimitrijević.
Pčelarstvo je specifična poljoprivredna proizvodna delatnost kojom se mogu baviti osobe različitih profesija, uzrasta i pola. Iz godine u godinu interesovanje mladih ljudi za bavljenje ovom delatnošću je sve veće, od pčelinjih proizvoda meda, voska, matične mleči, polenovog praha, može se dobro prihodovati. Proizvođači su ove godine ostvarili pravo na podsticaje u iznosu od 800 dinara po košnici pčela, a ista suma je uplaćivana i pčelarima starijim od 70 godina kao pomoć za prevazilaženje posledica pandemije virusa korona.