„Fondacija Recan u Srbiji postoji od 2005. godine . U okviru našeg projekta vršimo edukaciju dece i mladih o potrebi prikupljanja i recikliranja limenki za piće. Ovaj deo projekta, između ostalog, obuhvata predavanja u školama širom Srbije, opremanje škola kutijama i kesama za prikupljanje ambalaže i deljenje edukativnog materijala. Najvrednijim školama jednom godišnje dodeljujemo novčane nagrade. Pored toga, tokom cele godine na najvećim muzičkim festivalima u Srbiji i jugoistočnoj Evropi radimo na prikupljanju limenki i od njih pravimo zanimljive instalacije. Sredstva dobijena prodajom doniramo deci sa smetnjama u razvoju“ , istakao je Nemanja Komatović, inženjer zaštite životne sredine i koordinator Recan fondacije.
Po njegovim rečima, u svetu se reciklira oko 70% limenki. U tome prednjače Nemačka i skandinavske zemlje, koje imaju stoprocentnu reciklažu limenki. U Srbiji ona iznosi oko 44%.
Svaka limenka se reciklira 100% , može da se reciklira beskonačni broj puta a da ne izgubi na kvalitetu. Dobijanje aluminijuma iz reciklaže daleko je jeftinije i zdravije po životnu sredinu od dobijanja iz boksita.
„Limenka nije smeće, već vredna sekundarna sirovina. Ukoliko bude bačena ona ostaje u prirodi između 80 i 500 godina“, poruka je sa današnjeg predavanja.
Izvor KC Vlasotince