Predstavljen ekološki projekat udruženja „Mladima na dar“

Slide Background
Slide Background
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow

Udruženje „Mladima na dar“ danas je predstavilo projekat iz ekologije „Učimo da bismo čuvali i štitili životnu sredinu“, vredan 460.000 dinara. Projekat su podržali Ministarstvo zaštite životne sredine i Opština Vlasotince. Partner na projektu je Kancelarija za mlade koja je za realizaciju izdvojila 110.000 dinara.

Po rečima predsednika udruženja Saše Đokića, opšti cilj projekta je doprinos zaštiti i unapređenju životne sredine u okviru ekološkog obrazovanja stvaranjem uslova i kapaciteta za saradnju relevantnih činilaca lokalne politike za održivi razvoj.

„Naš projekat treba da doprinese unapređenju ekološkog obrazovanja realizacijom radionica u prirodi, tribina, info sastanaka, organizovanjem eko kampa. Projekat će doprineti povećanju ekološke svesti mladih, dece, građana trećeg doba, predstavnika lokalne samouprave i NVO u cilju zaštite i unapređenja životne sredine. Radićemo na njihovom aktivnom uključivanju u rešavanje konkretnih ekoloških problema kroz partnerstvo javnog i civilnog sektora“, rekao je Saša Đokić.

Po rečima Marinka Đorđevića, savetnika za lokalni ekonomski razvoj, zaštita životne sredine je kompleksan problem.

„Važno je da se ekološki problemi u lokalnoj zajednici prepoznaju, definišu i da se nađe način za njihovo rešavanje. Potreban je podsticaj volonterskom aktivizmu mladih u ovoj oblasti jer je to važno zbog Poglavlja 27 za ulazak u Evropsku uniju, koje se odnosi na zaštitu životne sredine. Ono je najobimnije, najteže i najskuplje. Oko 70% ekoloških problema rešavaće se na lokalnom nivou“, rekao je Marinko Đorđević.

Po rečima Miloša Radosavljevića, savetnika za zaštitu životne sredine pri lokalnoj samoupravi, jedan od gorućih problema u ovoj oblasti predstavljaju divlje deponije. Potrebno je podizanje ekološke svesti svih građana, posebno dece i mladih od najranijeg uzrasta.

Nataša Đokić Živković, predstavnica Turističke organizacije je predložila da se radionicama obuhvati i problem očuvanja prirodnog rezervata Zeleničje.

U okviru projekta održaće se dve radionice u Lopušnji i jedna na Vlasinskom jezeru. Planirana je volonterska akcija zasađivanja drveća pored Vlasine, od kupališta prema sportskim terenima. Radionicama će biti obuhvaćena kategorizacija otpada, načini upravljanja otpadom, odnosno njegovo odlaganje, odvoženje i skladištenje. Oko pedesetak mladih biće obuhvaćeno ekološkom edukacijom.

Check Also

Iz budžeta grada isplaćena prva rata za projekte iz oblasti socijalne zaštite

Iz budžeta grada Leskovca danas je isplaćena prva rata za projekte iz oblasti socijalne zaštite …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *