Predstavnici Blic fondacije ”Srce za decu” i Radio- televizije Srbije, uručili su danas Odeljenju neonatologije leskovačke bolnice aparat za skrining sluha kod beba.
Velimir Perović, urednik Blic fondacije, podsetio je da je velika humanitarna akcija, sa ciljem da se svim porodilišta u Srbiji, obezbede aparati za proveru sluha kod beba.
– U našoj zemlji se svake godine rodi više od 6o hiljada dece, a gotovo 3oo beba se rodi sa oštećenim sluhom. Do sada, bez ovog aparata, oštećenje sluha nikako nije moglo da se otkrije, sve dok dete ne napuni, godinu ili dve. Sa ovim aparatom, svakoj bebi, odmah po rođenju biče proveren sluh i ukoliko se utvrdi da postoji bilo kakav problem, ono će odmah biti upućeno na dalje ispitivanje. Akcija je od izuzetnog značaja za zdravlje naše dece i mi ćemo smatrati da smo uradili dobar posao, tek kada sve bolnice u Srbiji budu imale ovaj aparat. Do sada smo ga obezbedili za 14 porodilišta, do kraja juna ćemo, nadam se, skupiti dovoljno sredstava, da nabavimo još 42, čime bi se Srbija izjednačila sa najopremljenijim zdravstvenim centrima u Evropi, po pitanju neonatalnog skrininga sluha.
Perović je najavio da će Blic fondacija, zajedno sa svojim medijskim partnerom, RTS-om, naredne nedelje organizovati zabavni program ”Teleton”, u kome će učestvovati više od sto poznatih ličnosti iz sveta muzike, sporta, kulture i politike. Gledaoci će, razgovorom sa tim ličnostima, ustvari donirati sredstva za kupovinu aparata za rano otkrivanje oštećenja sluha kod beba.
Direktor leskovačke Opšte bolnice, dr Nebojša Dimitrijević je, zahvaljujući se na donaciji, naglasio da je aparat ovoj zdravstvenoj ustanovi izuzetno značajan, jer ga do sada nije imala, a kasno dijagnostikovane probleme sa sluhom, kod mnoge dece nije bilo moguće otkloniti. To najbolje znaju roditelji mališana, koji se rode sa oštećenjem sluha, rekao je Dimitrijević.
Mariana Nikolić Pavlović, načelnica Neonataloškog odeljenja, naglasila je da su, prema nekim podacima, na 1.ooo živorođenih beba, kod tri ili čak pet beba, uočena oštećenja sluha, tako da su rano otkrivanje i početak lečenja preduslovi za uspeh.
– Najoptimalnije vreme za početak lečenja je od šestog meseca, a kod nas se, na žalost, kod većine dece ovaj problem dijagnostikuje tek oko druge godine života. Ovaj preventivni pregled ima za cilj otkrivanje oštećenja kod tek rođenih beba, pravovremenu dijagnozu i lečenje, a sve u cilju normalnog i pravilnog razvoja te dece. Tačnost skrininga je skoro stoprocentna, metoda je bezbolna, jednostavna i bez rizika po zdravlje dece. Hvala “Blic fondaciji” u ime svih beba, njihovih roditelja i nas zaposlenih što ste nam ovim lepim gestom omogućili da idemo u korak sa vremenom i pratimo savremenen trendove – kazala je dr Nikolić Pavlović.
Uz aparat, porodilištima se dodeljuje i dodatna oprema za jednogodišnje potrebe, kako bi se svakom novorođenčetu odmah uradio skrining sluha. U leskovačkoj bolnici godišnje se u proseku rodi 1.6oo beba.
S. Stojiljković