Cvetanović: Napad na putnički voz pokazao sav besmisao rata

Na platou kod Železničkog mosta u Grdeličkoj klisuri danas je obeležena 18. godišnjica napada na putnički voz u NATO bombardovanju, 12. aprila 1999. godine.

 

Putnički voz broj 393 koji je saobraćao iz Niša do Ristovca pogođen je projektilima dok je prelazio preko mosta u Grdeličkoj klisuri. Iz NATO aviona su ispaljena četiri projektila. Dva su pogodila voz, a dva su pala na drumski most u blizini. Od prvog projektila, ispaljenog u 11.39 časova, lokomotiva i prvi vagon su se odvojili od ostatka kompozicije. Drugi projektil spržio je treći vagon, dok je četvrti ostao zalepljen za šine. U napadu je poginulo najmanje 15 civila. Pretpostavlja se da je u trenutku napada u vozu bilo preko 50 putnika, ali tačan broj stradalih, među kojima je bilo i dece nikada nije utvrđen.

Gradonačelnik Leskovca dr Goran Cvetanović kazao je da je napad na putnički voz koji je prelazio preko Železničkog mosta u Grdelici jedna od najtragičnijih slika NATO agresije na našu zemlju.

– Napad na putnički voz koji je prelazio preko Železničkog mosta u Grdelici jedna je od najtragičnijih slika NATO agresije na našu zemlju. Tu sliku nikada ne smemo da izbrišemo iz našeg pamćenja, čuvajući uspomenu na nedužne žrtve. Na sve one čija imena su uklesana na spomeniku žrtvama ovog strašnog napada, ali i na one čija imena se nikada nisu saznala. Napad koji se dogodio pre tačno 18 godina na ovom mestu pokazao je sav besmisao rata. Danas ponizno stojimo pred nedužnim žrtvama, ali ponosno pred svetskim silama koje su se tada udružile protiv nas. Podržavamo napore državnog vrha da od Srbije napravi jaku i stabilnu zemlju. Zemlju kojoj se više nikada neće dogoditi ovakvo stradanje. Želimo da idemo putem napretka i razvoja, putem mira i stabilnosti jer to dugujemo svim nevino stradalim žrtvama NATO agresije – rekao je gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović.

Vence su položile porodice žrtava, predstavnici Vojske i Železnica Srbije, predstavnici “Srbija voza” i “Srbija kargo”, gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović i predsednik Skupštine grada Aleksandar Đurović, predstavnici Jablaničkog upravnog okruga, političkih stranaka i drugi.

Check Also

Rukometni Kup: Dubočica – Partizan 21:27

Rukometaši Dubočice 54 poraženi su večeras u Leskovcu u utakmici 1/4 finala Kupa Prof. dr …