Grad Leskovac drugi put dobio nagradu “Ekoopština”

Grad Leskovac poneo je po drugi put nagradu Ekoopština na konkursu u kategoriji Održivo upravljanje vodom, koji je organizovala ambasada Francuske u Srbiji i njeni partneri: Institut Veolia, Saint-Gobain, Veoila, Decathion, NALED i SKGO. Konkurs ima zadatak da stvori platformu za razmenu između lokalnih samouprava, preduzeća, ustanova na temu borbe protiv klimatskih promena.

Ovu svečanost otvorio je nj.e. Pjer Košar, ambasador Francuske u Srbiji, u prisustvu gđe Sandre Dokić, državne sekretarke Ministarstva zaštite životne sredine i nj.e. Emanuelea Žiofrea, šefa Delegacije Evropske unije u Srbiji.

Nagradu Ekoopština u kategoriji Održivo upravljanje vodom danas je u Beogradu preuzeo gradonačelnik Leskovca dr sci. med. Goran Cvetanović u prisustvu direktorke JKP Vodovod Maje Milošević Milojić. Pored Leskovca nagradu Ekoopština dobili su i Bajina Bašta, Beograd, Majdanpek, Novi Sad, Osečina i Sokobanja.

Nagradu je gradonačelniku Cvetanoviću uručio ambasador Francuske Pjer Košar, koji je ovom prilikom pohvalio veliku motivisanost svih učesnika i bogatstvo interakcija koje je projekat inicirao između partnera, opština i srpskih škola.

Gradonačelnik Leskovca dr sci. med. Goran Cvetanović se zahvalio ambasadi Francuske i ambasadoru Pjeru Košaru na nagradi, naglasivši da je grad Leskovac uvek težio da unapredi svoj sistem komunalne infrastrukture i stane rame uz rame sa gradovima Evrope i rekao:

„U godinama za nama posvećeno smo radili na sistemu vodovodne mreže, te izgradili i rekonstruisali 40 kilometara iste, izvršili rekonstrukciju SKADA sistema u fabrici vode u Gorini. Značajan projekt, u veliko meri odgovoran za unapređenje grada Leskovca na polju upravljanja vodama je izgradnja Postrojenja za prečišćavanje otpadnim vodama, gradskog kolektora. Za sve navedeno, opredeljena je suma od 29,6 miliona evra. Svakako treba govoriti i o aktuelnom ORIO projektu koji se sprovodi u našem gradu. Do sada je izvedeno 60% radova i njegova vrednost iznosi 18 miliona evra, a pokrivenost 16 naseljenih mesta i 20 hiljada stanovnika“.

Ne smemo zaboraviti da spomenemo i da je prvi put od početka punjenja akumulacije Barje, izvršeno čišćenje deponijskih pregrada – predbrana od nanosa nastalog od bujičnih voda na reci Veternici i Crcavačkom potoku u periodu od 2020-2023. godine za šta je uloženo oko 24,5 miliona dinara, dodao je gradonačelnik Cvetanović:

„Grad Leskovac je jedan od retkih gradova u Srbiji koji je uspeo da zaokruži ceo proces od zahvatanja vode sa izvorišta, prečišćavanje takve vode do nivoa za ljudsku upotrebu, proces vodosnabdevanja, pa do ponovnog sakupljanja iskorišćenih otpadnih voda iz domaćinstva i sa javnih površina, zatim njihovo prečišćavanje vraćanje vode prirodi u obliku kako je iz prirode i uzeta odnosno istog sastava i kvaliteta. Prepoznali smo da briga o kvalitetu vode mora biti jedan od prioriteta u radu, a naša dela to i pokazuju kao i činjenicu da čuvamo životnu sredinu i izvore vode i da racionalno koristimo vodu kako bi je sačuvali i za buduće generacije“

Inače grad Leskovac je priznanje za najbolju Ekoopštinu prvi put dobio 2022. godine

Check Also

’SABLJA’’, ’’NOBELOVAC’’, ’’BIJELI PUT’’ I ’’CRNA SVADBA’’ – NA 17. LIFFE-u

Atraktivan program pod nazivom ’’Bindžuj!’’, stiže na 17. LIFFE. Leskovački internacionalni festival filmske režije donosi …