Pola veka Doma kulture u Pečenjevcu: Godine za ponos

Svečana akademija upriličena je u prostorijama Doma, koji nosi ime prvoborca i rođenog Pečenjevčanina, Tihomira Rakića Veljka, a na čestitanje su došli predstavnici lokalne samouprave, direktori ustanova kulture, saradnici i prijatelji

Dom kulture Pečenjevce je decenijama bio stožer kulturnog života ovog kraja i nezaobilazna je crtica profesionalnih biografija mnogih ljudi. U svom radu se oslobodio kompleksa ustanova kulture u malim sredinama i vođen time prodisao punim plućima:

– Danas to znači veliki broj tradicionalnih manifestacija, koje smo organizovali ne razmišljajući da li da krenemo u neku priču, već kako da to najbolje uradimo. Činjenice govore u prilog rečenom. Broj sadržaja raste uporedo sa brojem posetilaca, kod kojih su se ”primili”. Jednom je čuveni ruski umetnik, Nikolaj Rerih rekao: Ako razmišljamo o kulturi, već znači da razmišljamo o lepoti”. Pedeset godina rada Doma kulture su potvrda njegovih reči. Sve što se dešavalo, dešavalo se u slavu lepote, bilo da je to otpevana pesma, odigrana igra, divna slika ili odrecitovani stih, rekao je direktor Miroslav Stanojević.

Svojim radom, kreativnim idejama i projektima, uspeli ste da jedno ovako malo mesto postavite na kulturnu mapu, ne samo grada Leskovca, već i čitave Srbije, poručio je načelnik Gradske uprave, Miloš Cvetanović, prenoseći rođendanske čestitke gradonačelnika Gorana Cvetanovića:

– Odavde je potekla ideja o likovnoj koloniji ”Na krilima mašte”, koja traje već 28 godina. Potpisujete uspešnu organizaciju književnih večeri, radionica, ”Krompirijade”, Kulturnog leta, muzičkih i večeri u čast Tome Zdravkovića. Grad Leskovac prepoznaje i vrednuje rad, zalaganje, preduzimljivost. Zato smo svih ovih godina stajali uz vas, kao oslonac i podrška. Svesni smo da se svako ulaganje u kulturu višestruko vraća. Jedan od uslova zdravog, zadovoljnog i produktivnog društva jeste da se zadovolje njegove potrebe za kulturom. Ako ljudimo to omogućimo u njihovim rodnim mestima, onda zajednički gradimo budućnost kakvu želimo.

Na Svečanoj akademiji je emitovan dokumentarni film o istoriji ustanove, pripremljen posebno za ovu priliku, zaslužnim organizacijama i pojedincima su dodeljene povelje, a gradu plaketa zahvalnosti.

U ime dobitnika, govorio je dugogodišnji saradnik Doma kulture, slikar Bata Anđelković, koji je konstatovao da se u njemu već pola veka okupljaju pesnici, glumci, pevači, slikari, a posebno mladi, koji traže priliku za afirmaciju. Kultura spaja i briše granice, a tako treba i da ostane, poručio je Bata iz Vučja.

Check Also

Vreme pomirenja i praštanja – Slavimo Svetog Aranđela

Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici proslavljaju 21. novembra Svetog Arhangela Mihaila. Pola Srbije svetkuje …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *