U leskovačkom Zavodu za javno zdravlje danas je obeležen 31. Maj, Svetski dan bez duvanskog dima.
Ove godine, datum je posvećen jednoj od ukupno 11 mera Okvirne konvencije o kontroli duvana SZO, koja se odnosi na uvođenje bezličnih, standardizovanih pakovanja duvanskih proizvoda.
Prema rečima dr Vanje Ilić, načelnice Centra za promociju zdravlja ZZJZ Leskovac, takva pakovanja utiču na smanjenje potražnje za duvanskim proizvodima jer smanjuju njihovu privlačnost, mogućnost reklamiranja, ograničavaju lažno obeležavanje proizvoda i povećavaju efikasnost zdravstvenih upozorenja. Standardizovana pakovanja, prema vodičima, zabranjuju korišćenje logoa, boja, reklamnih poruka, a na njima se mogu naći samo imena brenda i proizvoda prikazani samo u standardnim bojama, uglavnom tamno braon nijansama, i određenom vrstom slova. Na paklicama bi dolazila do izražaja zdravstvena upozorenja, koja bi zauzimala preko 50 posto prednje strane proizvoda. Preporuka za usvajanje bezličnih pakovanja cigareta upućena je svim državama potpisnicama Okvirne konvencije, kojih je 172. Naša zemlja je, takođe jedna od potpisnica Okvirne konvencije o kontroli duvana i do sada je napravljen određen pomak u smislu zakonskih i drugih regulativa, kaže dr Vaja Ilić.
Zakon o zabrani pušenja u zatvorenom prostoru, koji je donet 2010.godine, do 2012-te je pokazao izuzetne rezultate. Od tada do danas,na osnovu svih faza istraživanja, primećen je porast broja pušača upravo na mestima gde je u početku primene Zakona dolazilo do smanjenja, kaže dr Vanja Ilić. Tako je broj pušača povećan za 3 procenta u školama i fakultetima, za 7 posto na radnim mestima, a 4 posto u ugostiteljskim objektima. Ipak, ohrabruje činjenica da preko 50 posto stanovništva podržava Zakon o zabrani pušenja u zatvorenom prostoru,naročito u ugostiteljskim objektima, a preko 80 posto stanovništva insistira da se pušenje zabrani na javnim mestima, dodaje dr Ilić.
U Zavodu za javno zdravlje danas su uručene nagrade i zahvalnice učesnicima konkursa „Moje okruženje bez duvanskog dima“, čiji će se radovi naći na Kalendaru zdravlja za 2017. godinu. U prethodnih 5 meseci, od raspisivanja konkursa, pristiglo je 130 likovih radova iz 6 opština Jablaničkog okruga, iz 6 predškolskih ustanova i 18 osnovnih škola.
Prva nagrada u kategoriji predškolskog uzrasta pripala je Pripremnoj predškolskoj grupi vrtića „Ciciban“ iz Leskovca. U kategoriji nižih razreda osnovnih škola, najbolji je bio rad Irine Cvetković iz Nakrivnja, učenice II razreda škole „Bora Stanković“u Vučju, a u kategoriji od V-VIII razreda, prvo mesto pripalo je Stefanu Stevanoviću, učeniku VII-2, OŠ „Vožd Karađorđe“ u Leskovcu.
Uručene su i nagrade sa republičkog nivoa povodom Svetske nedelje dojenja 2015. i Svetskog dana hrane. Predškolcima i osnovcima iz našeg okruga pripalo je ukupno 8 nagrada: tri prve, tri druge, jedna treća i jedna pohvala. Anđela Trojanović iz Čukljenika, učenica III razreda, osvojila je prvo mesto za likovni rad na konkursu povodom Svetske nedelje dojenja, dok je za najbolji literarni rad, prva nagrada pripala Danici Anđelić, III-1 „Gornja Jablanica“ Medveđa. Prva republička nagrada na konkursu povodom Svetskog dana hrane pripala je takođe Stefanu Stevanoviću, učeniku škole „Vožd Karađorđe“ u Leskovcu.
A. Jovanović