U Velikoj Sejanici registrovan slučaj oboljenja “kvrgave kože”

Na teritoriji Jablaničkog okruga, već je ”humano” ubijeno oko 3o grla zaražene stoke, a zbog činjenice da se radi o lako prenosivoj bolesti, iz domaćinstva u Sejanici su pored zaražene, morale biti uklonjene i ostale krave iz iste staje.

To je novinarima saopštio doktor Dragan Jovanović, koji rukovodi timom za borbu protiv nodularnog dermatitisa, poznatijeg kao bolest ”kvrgave kože”. On je, nakon sastanka tima, u kome su predstavnici Poljoprivredne stručne službe, Zavoda za javno zdravlje i Sektora za vanredne situacije, sa predstavnicima Saveta mesnih zajednica, potvrdio da je Jablanički okrug proglašen ugroženim područjem, jer je, u proteklom periodu, bolest registrovana u Crnoj Travi, Medveđi i Grdelici.

– Sve nadležne službe su aktivno uključene u permanetno praćenje situacije, a danas smo, valjda prvi put u istoriji Leskovca, na ovom sastanku okupili predstavnike svih mesnih zajednica sa teritorije grada. Želeli smo da ih upoznamo sa bolešću, načinima širenja i suzbijanja. Ukoliko se budemo pridržavali uputstava Ministarstva poljoprivrede, postoje velike šanse da izbegnemo epidemiju, rekao je Jovanović.

On je naglasio da lek protiv bolesti ”kvrgave kože” ne postoji, a da je vakcinisanjem grla, jedino moguće sprečiti, odnosno kontrolisati njen razvoj. Vakcinu, nažalost, proizvodi samo Institut u Južnoj Africi i ona se mora naručiti godinu dana ranije.

-Mi smo preko Ministarstva poljoprivrede i nekih ličnih veza, uspeli da obezbedimo dovoljne količine sredstva za imunizaciju i ona bi trebalo da počne naredne nedelje, rekao je Jovanović, apelujući na stočare da odmah preduzemu preventivne mere u vidu dezinsekcije staja, prskanja stajnjaka i podloga na kojima životinje borave, ugradnje zaštitnih mreža i sprečavanja kontakata među stokom, bilo na pašnjaku, bilo na raznim izložbama ili sajmovima. Bolest se može preneti sa jednog na drugo grlo, ali su najkativniji prenosioci komarci, muve ili krpelji, podseća Dragan Jovanović.

Direktor poljoprivredne stručne službe, Bratislav Pešić ističe da na teritoriji Jablaničkog okruga, prema evidenciji ima blizu 25. ooo goveda, od kojih polovinu čine muzne krave. Kako znamo da je ovaj kraj delimično orjentisan na proizvodnju proizvoda od mleka, to pojava bolesti značajno može uticati na budžet stočara.

– Pre nedelju dana smo bili na sastanku u Kruševcu i odmah nakon toga, u preventivno delovanje uključili smo sve službe na teritoriji grada. Situacija ne ide u prilog poljoprivrednicima, jer ćemo, u slučaju širenja bolesti, izgubiti značajn deo ionako skromnog stočnog fonda.

Prema Pešićevim rečima, sve nadležne inspekcije pojačale su rad kako na terenu, tako i na pijacama, odnosno mestima na kojima se prodaju meso, mleko i njihove prerađevine. On je naglasio i da poljoprivredna stručna služba i druge resorne institucije, uključujći i lokalnu samoupravu, svakodnevno stoje na raspolaganju proizvođačima.

Predstavnik Sektora za vanredne situacije, Ivica Ranđelović, apelovao je na građane da ne ometaju i sprečavaju službena lica u obavljanju radnji i podsetio na to da je podsticanje širenja zaraznih bolesti krivično delo. Do sada nije bilo mnogo takvih slučajeva, ali građani treba da znaju da će, ukoliko se ponašaju suprotno, biti krivično a ne prekršajno odgovorni, što za sobom povlači i mnogo ozbiljnije posledice.

Check Also

Predstavnici Grada Leskovca u Novogodišnoj noći po tradiciji posetili vatrogasce, policajce, lekare, vojnike i radnike Komunalca

Predstavnici lokalne vlasti posetili su u toku Novogodišnje noći i dežurne u vitalnim službama koje …