U toku vakcinacija bez zakazivanja: U Hali ”Partizan” izbor vakcina, na svim ostalim punktovima samo kineska, jer je namanje zahtevna za čuvanje

Imunizacija bez zakazivanja se, na teritoriji grada Leskovca, sprovodi na 37 punktova, ali mogućnost izbora imaju samo građani koji se vakcinišu na Centralnom punktu, u Hali ”Partizan i domovima zdravlja u Vučju i Grdelici, dok je na drugim lokacijama dostupna jedino Sinofarm vakcina, jer je za njeno čuvanje potrebno najmanje preduslova.

Od početka procesa vakcinacije, pravo na besplatnu zaštitu od korona virusa iskoristilo je 52.459 građana, a drugu dozu, primilo je 22. 680 lica, ili 16,89% ukupnog broja stanovnika. To nisu zadovoljavajući procenti, ocenjuju u Gradskoj upravi, imajući u vidu činjenicu da je, dok se mnoge države bore da nabave bilo kakvu vakcinu, Srbija svojim građanima omogućila da biraju jedno od četiri različita cepiva.

Zamenik direktora Doma zdravlja Leskovac, Časlav Nedeljković, kaže, doduše, da pravo izbora imaju samo građani koji se vakcinišu u Hali ”Partizan” i domovima zdravlja u Vučju i Grdelici, dok je na ostalim punktovima, dostupna isključivo Sinofarm vakcina.

– Razlog je vrlo jednostavan i ne radi se ni o kakvij diskriminaciji, već činjenici da Fajzer, Astra zeneka i Sputnjik V, zahtevaju posebne tretmane, kako čuvanja, tako i upotrebe. Sinofarm vakcina se čuva na temperaturi od 2 do 8 stepeni, a svaka zdravstvena stanica ima frižidere u kojima ju je moguće skladištiti. Fajzer se čuva na minus 70 stepeni i nakon vađenja iz zamrzivača, mora se upotrebiti u roku od pet dana. S druge strane, to je šestodozno cepivo i ako bismo, primera radi, na 37 punktova otvorili samo po jednu bočicu i potrošili jednu ili dve doze, ostatak bismo morali da bacimo posle dva sata. Da pojasnimo, ako je građanima van Leskovca cilj da se vakcinišu na najbližem punktu, na raspolaganju im je Sinofarm, za sve druge vrste, trebalo bi da dođu u Halu ”Partizan”, pojašnjava Nedeljković.

U Leskovačkoj opštoj bolnici ima i pacijenata koji su primili obe doze vakcine, ali se, nakon ispitivanja i praćena, uglavnom otpuštaju posle par dana, sa lakom kliničkom slikom. Oni su, kaže Nedeljković, primer da se ljudi mogu zaraziti i nakon cepljenja, ali se to dešava onima koji u kritičnom periodu, između i posle vakcinacije, ne poštuju epidemiološke mere.

Check Also

Koncertna dvorana u Domu Vojske uskoro realnost

U Koncertnoj dvorani, koja će se smestiti u renoviranom Domu Vojske u Leskovcu, očekuje se …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *