U okolini rudnika Lece veliki broj istorijskih lokaliteta

Selo Lece, u čijoj se neposrednoj blizini nalazi istomeni rudnik, smešteno je između planina Radan, Petrove gore, Majdana i Rasovače.

Ovo selo udaljeno je 30-ak km zapadno od Leskovca, 35 km severoistočno od Prištine i istočno od Trepče i 20-ak km jugoistočno od Kuršumlije.

Tragovi materijalne kulture potvrđuju da je rejon rudnika bio naseljen još u praistoriji.

U okolini rudnika, na prostoru od oko 10 km, pronađeni su tragovi praistorijskog života na nekoliko mesta: u selima Drence (na mestu zvanom Vrtop), Lece (u Lisavcu i Rasovačkom potoku), na planini Rasovači, Gornjem Bučumetu (zaselak Šišince), Medveđi, Petrilju, Lozanu, Vujanovu i drugde.

Arheološki ostaci spomenika, kastela, crkava, opeka, keramika, rudarskog alata, puteva koji su povezivali Južnu Moravu i Nišavu preko Toplice i Jablanice sa Kosovom ukazuju da su se Rimljani, pored ostalog, bavili rudarstvom. Tragova Rimljana ima u Lecu, Gazdaru, Pustom Šilovu. Na oko 2000 metara od rudnika nađeni su spomenici sa latinskim natpisima. U selu Lecu, u ruševinama crkve i u blizini bivše uprave rudnika „Lece”, nađena su 2 spomenika koji su sada u Narodnom muzeju u Leskovcu. U ataru sela Gazdara nađena su 3 spomenika: 2 u crkvi svetog Prokopija a drugi nedaleko od crkve u Gazdaru, na levoj obali Lecke reke. Svi ovi spomenici potiču iz II i III veka naše ere. Okolina Leca bila je gusto naseljena za vreme Rimljana i Vizantijaca. Na to ukazuje gustina porušenih crkava iz tog doba kao i nađeni novac (zlatni, srebrni i bakarni) na više mesta koji potiče iz vremena od III do VI veka.

Iz rimskog perioda ostalo je više lokaliteta koji nose nazive „Rimski cirk”, „Rimski majdan” i Majdan planina (Madam) koji svedoče o radovima na vađenju rude i topljenju. Rimljani su uglavnom radili na površini i u mekim delovima stena, a nešto manje u tvrdim stenama. Rimsko rudarenje bilo je velikog obima i značajnog intenziteta.

Oko glavnog ležišta „Leca”, na južnoj strani Rasovače, nalazi se mesto Pećura na kome se takođe radilo u dalekoj prošlosti. Pre rata, u potrazi za olovom, cinkom i zlatom, nađena je ruda iz koje je vađen poludragi kamen (ametist i ahat). Posle Drugog svetskog rata, ovaj nalaz potvrdio je poznati inženjer geologije A. Cisarc. On smatra da je u antičko doba ovde otkopavano drago kamenje.

Gotovo u svakom selu, na ovom području, nalaze se arheološki ostaci rudarskih radova od kojih se izdvajaju između rudnika „Leca” i Đavolje varoši, u Gornjem Gajtanu, na Gajtanskim vratima, Sokolovom visu, Ivankuli i Kosanici (vidljivi su izvesni tragovi starih rudarskih radova).

Tragovi starih rudarskih radova pronađeni su na Radanu, Majdanu (planine koje okružuju Lece) koje su i dobile ime po rudama ili rudnicima. Na Radanu tragovi su pronađeni u selima Majkovcu, Ivanju, Borovcu, Marovcu. U užem i širem rejonu „Leca”, na rudarske radove u prošlosti, ukazuju i ostaci topljenih ruda: troska (šljaka), peći i toponimi.

Photo: https://www.facebook.com/pg/Jojic.Nemanja/photos/?ref=page_internal

„Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva“.

Check Also

Program 19. po redu Karnevala Leskovac od 9. do 12. jula 2025.

Turistička organizacija Leskovac objavila je kompletan program Karnevala Leskovac koji se po 19. put organizuje …